Weganizm to coś więcej niż dieta

Rozmowa z Patricią Homa, dyrektor ProVeg Polska, pierwszą i jedyną międzynarodową organizacją działająca na rzecz świadomości żywieniowej i wegańskiego stylu życia.Patricia Homa, ProVegPatricia Homa, dyrektor ProVeg Polska

Czym zajmuje się organizacja ProVeg?

Patricią Homa: ProVeg to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz budowania świadomości żywieniowej. Naszym celem jest ograniczenie globalnego spożycia produktów odzwierzęcych o 50% do 2040 roku. Chcemy podnosić świadomość tego, że nasze wybory żywieniowe są przyczyną najbardziej palących problemów na świecie i mogą być też ich rozwiązaniem.

Nasza organizacja powstała w 2017 roku Niemczech, w wyniku przekształcenia działającego od ponad 120 lat Niemieckiego Związku Wegetarian Vebu. Jesteśmy obecni też w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii i RPA, planujemy poszerzenie działalności o kolejne kraje. W tej chwili nasz zespół to ponad 100 osób 22 różnych narodowości.

W jaki sposób próbujecie dotrzeć do ludzi, podnieść ich świadomość na temat roślinnego odżywiania?

Nasze kampanie dostarczają wiedzy i narzędzi potrzebnych do dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych, takich które są dobre dla ludzi, zwierząt i środowiska. Pokazują też, że bardziej roślinny sposób odżywiania może być łatwy i przyjemny.

Na poziomie instytucjonalnym współpracujemy z rządami, instytucjami publicznymi i przemysłem spożywczym, aby polepszać dostępność, różnorodność i smak żywności roślinnej. W swojej działalności politycznej komunikujemy globalne korzyści diety roślinnej w rozwiązywaniu problemów związanych z dobrostanem zwierząt, ochroną środowiska, klimatu i zasobów naturalnych. Uczestniczymy w dyskusjach na wysokim szczeblu, m.in. w wydarzeniach ONZ czy konferencji klimatycznej COP.

Współorganizujemy też szereg wydarzeń, np. VeggieWorld - największe w Europie targi roślinnego stylu życia, VegMed - kongres
Weganizm to coś więcej niż dieta. (...)To szansa, by przyszłe pokolenia mogły żyć w zrównoważonym zaspokajającym ich potrzeby świecie.
medyczny na temat diet roślinnych, sympozja prawno-polityczne, szkolenia z efektywnej komunikacji skierowane do aktywistów (CEVA). Uczestniczymy w konferencjach i targach, jak np. Targi Książki we Frankfurcie, targi Biofach w Norymberdze, a w Polsce wzięliśmy udział w Warszawskim Festiwalu Kulinarnym.

Ponadto udzielamy rad i wsparcia firmom, które chcą wzbogacić rynek o swoje produkty roślinne. W naszej siedzibie w Berlinie działa ProVeg Incubator – miejsce w którym start-up’y mają dostęp do nowoczesnej przestrzeni i infrastruktury, sieci partnerów i inwestorów, warsztatów, targów i testerów wersji beta. Współpracujemy też z V-Label - europejskim znakiem jakości, który gwarantuje, że dany produkt jest wegański lub wegetariański.

O co tak naprawdę chodzi w byciu ProVeg?

Bycie ProVeg to nowe podejście do roślinnego stylu życia. Nie chodzi o to, żeby w 100% pasować do szufladki podpisanej „weganizm” albo „wegetarianizm”, a o dokonywanie wyborów żywieniowych dobrych dla nas, zwierząt i naszej planety. Liczy się każdy krok w tym kierunku, każda pojedyncza decyzja czy to osób indywidualnych, czy firm lub instytucji. Jesteśmy ProVeg, kiedy wprowadzamy do naszej diety więcej posiłków roślinnych, kiedy do kawy wybieramy mleko roślinne, kiedy częstujemy znajomych wegańskimi potrawami i pokazujemy im, jakie mogą być pyszne, wprowadzamy roślinne opcje w naszym biznesie, uświadamiamy innych na temat zalet diety roślinnej. To wszystko przyczynia się do bardziej zrównoważonego rozwoju.

Jedna z Waszych kampanii mówi o pięciu powodach, dla których warto redukować mięso w diecie

Chcemy pokazać, że jest co najmniej pięć powodów, dla których warto być ProVeg. Są to: zdrowie, zwierzęta, środowisko, sprawiedliwość i smak (tzw. 5 PRO). Według badań dieta oparta na produktach roślinnych może zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym, jak nadciśnienie czy niektóre formy raka, a nawet pomóc je leczyć. W przeciwieństwie do żywności odzwierzęcej nie niesie też ze sobą takich zagrożeń jak salmonella czy ASF. Jest odpowiednia dla osób na każdym etapie życia, również dla dzieci i kobiet w ciąży.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy