Esperal – czy to terapia dla każdego?

Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym, wymagającym kompleksowych oddziaływań terapeutycznych. By pokonać uzależnienie od alkoholu i przerwać długotrwałe ciągi alkoholowe, konieczna jest zatem pomoc specjalistów w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Jedną z możliwych metod wsparcia terapii choroby alkoholowej jest zastosowanie farmaceutycznych środków leczniczych. Największą popularnością wśród pacjentów cieszy się obecnie wszywka alkoholowa, czyli Esperal. Jego stosowanie nie wywołuje zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka. Substancja czynna leku nie oddziałuje bowiem bezpośrednio na receptory w mózgu człowieka. W sposób pośredni wywołuje jednak negatywne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Ze względów bezpieczeństwa nałogowcy powstrzymują się przed łączeniem Esperalu z alkoholem.pacjentfot. Alexander Raths/shutterstock.com
Wstrzemięźliwość alkoholowa jest podstawowym zaleceniem lekarskim podczas stosowania terapii awersyjnej. Do tego grona metod terapeutycznych zalicza się właśnie zaszycie wszywki alkoholowej w organizmie pacjenta. Przed zabiegiem zostaje on poinformowany o sposobie działania leku i możliwych skutkach niestosowania się do wskazówek lekarza. Wie zatem, że próby przepicia wszywki alkoholowej są niebezpieczne. Reakcja disulfiramowa, jaka zachodzi wówczas w organizmie człowieka, nie należy do przyjemnych. To tych objawów obawiają się zaszyci nałogowcy. Awersja powstrzymuje ich przed sięganiem po trunki. Esperal jest zatem zewnętrznym motywatorem do utrzymywania długotrwałej abstynencji. Okres trzeźwości pozwala ponadto na rozpoczęcie kompleksowej terapii alkoholizmu, w skład której wchodzi również psychoterapia.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)? Dlaczego powstrzymuje przed piciem alkoholu i wspiera trzeźwość

Esperal to popularna nazwa leku dostępnego w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Jest on całkowicie legalny i bezpieczny dla pacjentów stosujących go zgodnie z zaleceniami lekarza. Z tego względu dostępny jest wyłącznie na receptę. By go kupić, pacjent musi zatem uprzednio zgłosić się na wizytę do specjalisty. W Centrum Medycznym Galmedic każdy zabieg poprzedza się kwalifikacją chorego do zabiegu. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa przeprowadzanej procedury medycznej. Jednocześnie pacjent zyskuje możliwość poznania szczegółów związanych ze stosowaniem wszywki. To czas na rozwianie wszelkich wątpliwości pacjentów i odpowiedź specjalisty na podstawowe pytania.

Większość chorych przed zabiegiem zastanawia się nad tym, jak działa wszywka alkoholowa. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za proces trawienia alkoholu etylowego. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej. W fizjologicznych warunkach przy udziale tego enzymu w wątrobie etanol rozkładany jest do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. Zaburzenie tego szlaku metabolicznego powoduje kumulowanie się w krwiobiegu nałogowca aldehydu octowego. To toksyna, będąca półproduktem trawienia etanolu. Jej nadmiar w organizmie powoduje występowanie nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów zatrucia alkoholem. Metabolizm alkoholu zwalnia, przyczyniając się do wzrostu stężenia poalkoholowych toksyn.

Zabieg wszycia Esperalu – którym pacjentom pomaga zwalczyć chorobę alkoholową?

Jako główne wskazanie do zastosowania farmakoterapii jako wspomagającej metody leczenia choroby alkoholowej podaje się chęć wzmocnienia efektów dotychczasowej psychoterapii lub odtrucia alkoholowego. Esperal można włączać do terapii alkoholizmu na dowolnym jej etapie oraz w różnorodnych stadiach zaawansowania choroby alkoholowej. W związku z tym korzystają z niego zarówno pacjenci, którzy od niedawna nadużywają alkoholu, jak i ci, którzy pozostają w ciągach alkoholowych nawet od kilkunastu tygodni. Warto zaznaczyć, że jeżeli pacjenci stosują się do zaleceń lekarskich, terapia Esperalem charakteryzuje się wysoką skutecznością bez względu na stopień zaawansowania uzależnienia.

Na zabieg wszycia Esperalu decydują się przede wszystkim ci, którzy zmagają się z konsekwencjami długotrwałego nadużywania alkoholu. U pacjentów tych diagnozuje się zwykle krytyczną lub przewlekłą fazę uzależnienia. Zmiany, do jakich dochodzi w ich organizmie, są na tyle rozległe, że leczenie choroby alkoholowej wymaga dodatkowego wzmocnienia. Rolę motywatora do abstynencji pełni tu tabletka z Esperalem, odstraszając nałogowca od używek. Często wszywka alkoholowa wybierana jest również na początku drogi do trzeźwości. Pomaga przerwać ciąg alkoholowy oraz minimalizuje ryzyko nawrotu uzależnienia. Jej zastosowanie zniechęca uzależnionego do stosowania nieskutecznych klinów. Bez podjęcia leczenia zwykle kolejne dawki alkoholu przyjmuje on w celu ograniczenia dokuczliwości objawów głodu odstawiennego.

Uzależnionym chcącym wszyć Esperal Kraków proponuje ofertę Centrum Medycznego Galmedic – sprawdź szczegóły usługi tutaj: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Przeciwwskazania do leczenia Esperalem

Weryfikacja wskazań do wszycia Esperalu odbywa się podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. W Centrum Medycznym Galmedic przeprowadza ją lekarz specjalista. Jest ona konieczna również ze względu na konieczność eliminacji ewentualnych przeciwwskazań do rozpoczęcia opisywanej procedury medycznej. Głównym z nich jest pozostawanie pacjenta pod wpływem lub po spożyciu substancji odurzającej. By móc poddać się zabiegowi, należy utrzymać przynajmniej 24-godzinną wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu etylowego. Do zabiegu nie kwalifikuje się ponadto tych chorych, u których stwierdzono cechy nadwrażliwości na składniki leku. Szczególnie dotyczy to disulfiramu, czyli substancji czynnej specyfiku. Przeciwwskazaniem mogą okazać się ponadto choroby przewlekłe pacjenta. Chodzi zwłaszcza o schorzenia układu krążenia, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne i psychiczne, zapalenie nerwu wzrokowego.

Szczególnie ostrożnym należy być, gdy Esperal planuje się zastosować u chorych z padaczką, schorzeniami autoimmunologicznymi lub złożonymi zaburzeniami psychicznymi (jak np. depresją czy psychozą). Nie należy przeprowadzać zabiegu wszycia wszywki alkoholowej u kobiet w ciąży i w czasie laktacji.
Esperal Kraków
fot. Natali Skripnikova/shutterstock.com

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu w Krakowie?

Zaszycie alkoholowe uznawane jest za mało inwazyjną i bezpieczną procedurę medyczną. Po pozytywnej kwalifikacji chorego do zabiegu przedstawiciele personelu medycznego przygotowują go do rozpoczęcia implantacji. Esperal ma formę jałowych tabletek, wszywanych podskórnie do organizmu człowieka. W związku z tym przygotowania do zabiegu wymaga przede wszystkim jego skóra. Konieczne jest jej oczyszczenie i dezynfekcja. Ponadto, dzięki stosowanemu znieczuleniu miejscowemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zaszycia.

Zabieg implantacji leku Esperal polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia zlokalizowanego zwykle tuż nad pośladkiem pacjenta. W ten sposób chirurg, który jest operatorem skalpela, dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza jałowe tabletki leku w specjalnie wypreparowanej kieszonce. Substancja czynna Esperalu wydziela się do krwiobiegu pacjenta systematycznie i ciągle przez długotrwały czas. Zabieg trwa około 20 minut i kończy się zaszyciem powstałej rany. Szwy zabezpiecza się jałowym opatrunkiem. Pacjent opuszcza placówkę medyczną jeszcze w dniu wykonania zaszycia. Przeprowadzenie zabiegu nie wymaga hospitalizacji.

Czy lek Esperal jest bezpieczny? Powikłania i skutki uboczne implantacji i stosowania terapii awersyjnej

Powikłania i skutki uboczne po zaszyciu są rzadkie i nieliczne. Niektórzy pacjenci zauważają ogólne osłabienie wynikające jednak z samego faktu przerwania ciągłości tkanki skórnej. Powszechna jest bolesność i tkliwość operowanej okolicy pośladka. W niektórych przypadkach można ponadto zauważyć zaczerwienienie rany. Jeżeli dochodzi do wysięku z jej wnętrza, pacjent zmaga się z narastającymi dolegliwościami bólowymi lub występuje u niego gorączka bądź inne objawy zakażenia, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po zabiegu niedopuszczalne jest wypicie alkoholu w jakiejkolwiek dawce czy postaci.

Spożywanie alkoholu podczas stosowania Disulfiramu WZF a reakcja disulfiramowa

Osoba uzależniona pokonuje nałóg z użyciem Esperalu głównie dzięki odgórnej konieczności powstrzymania się od picia alkoholu. Lekarze zwracają bowiem uwagę pacjentów na możliwe skutki ich niestosowania się do zaleceń. W przypadku podjęcia próby przepicia wszywki alkoholowej zmagają się oni z objawami reakcji disulfiramowej. Przypominają one nieco zatrucie alkoholowe lub popularnego kaca, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Są bowiem o wiele bardziej niebezpieczne, głównie ze względu na swoje narastające nasilenie. Już kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu nałogowiec odczuwa bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie i rozdrażnienie.

Zależnie od ilości wypitego alkoholu, objawy te narastają i mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. Dochodzi wówczas do skrajnego wycieńczenia organizmu. Pozornie nieszkodliwe objawy mogą stać się przyczyną zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty przytomności, zaburzeń psychicznych, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Objawy zatrucia aldehydem octowym w wyniku połączenia Esperalu z alkoholem stanowią zatem bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla zdrowia pacjenta, ale również jego życia.

Skuteczność zaszycia w leczeniu alkoholizmu – jak długo działa Esperal?

Implantowany Esperal pozostaje w organizmie człowieka przez stosunkowo długi czas. Lek disulfiram uwalnia się stopniowo do ustroju, stojąc na straży trzeźwości uzależnionego. Okres skuteczności wszywki alkoholowej szacuje się na czas od 8 do 12 miesięcy. Czas jej działania zależy przede wszystkim od zastosowanej dawki leku, ilości alkoholu wypijanego w ciągach alkoholowych, stopnia uzależnienia, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wrażliwości na lek oraz etanol. Po implantacji wszywki alkoholowej nie jest konieczne odbywanie kontroli lekarskich czy konsultacji. Pacjent musi jednak zachować bezwzględną wstrzemięźliwość od alkoholu. Implantacja Esperalu jako farmakologiczna metoda wspierająca leczenie choroby alkoholowej powinna być stosowana wraz z innymi elementami kompleksowej terapii nałogu. Sam Esperal nie wyleczy chorego z nałogu.

Oryginalny Esperal można wszywać podskórnie wielokrotnie w czasie życia nałogowca. Częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od ogólnych preferencji i oczekiwań każdego chorego. Zaleca się jednak, by okres pomiędzy kolejnymi zabiegami nie był krótszy niż 8 miesięcy. Zapobiega to nadmiernej kumulacji leku w krwiobiegu i eliminuje ryzyko przedawkowania. Esperal działa w organizmie w sposób nieprzerwany. By wcześniej zrezygnować z terapii, należy poddać się zabiegowi usunięcia wszywki alkoholowej.

art. sponsorowany
Ocena (2.5) Oceń: