Lecznicze właściwości piaskowych kąpieli
Ekologia.pl Zdrowie Zabiegi lecznicze Lecznicze właściwości piaskowych kąpieli

Lecznicze właściwości piaskowych kąpieli

Ciepły piasek to nieodłączny element wypoczynku na plaży: leżymy wygodnie na miękkim podłożu, a nasze ciało smaga morska bryza. Dzieci z kolei uwielbiają budować z niego zamki i lepić fantazyjne kształty. Okazuje się jednak, że ta luźna skała osadowa może mieć również korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie korzyści przynosi nam piaskowa terapia?

W niektórych częściach południowej Japonii sunamushi (kąpiele piaskowe) na wulkanicznej plaży to popularna forma kąpieli, która pomaga odpocząć umysłowi i odświeżyć ciało. Źródło: shutterstock

W niektórych częściach południowej Japonii sunamushi (kąpiele piaskowe) na wulkanicznej plaży to popularna forma kąpieli, która pomaga odpocząć umysłowi i odświeżyć ciało. Źródło: shutterstock
Spis treści


Naturoterapeuci są zdania, że rozgrzany nadmorski piasek działa na nas podobnie, jak sauna. Wylegiwanie się na nim przyspiesza wyprowadzanie toksyn z organizmu, łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe, a także doskonale uspokaja myśli i relaksuje ciało. Już nasi przodkowie wiedzieli, że bezpośredni kontakt z podłożem takim, jak gleba, łąka czy piach pozwala nam obcować z ziemią i jej przywracającym harmonię polem elektromagnetycznym. W starożytności zdecydowana większość ludzi trudniła się ogrodnictwem tudzież uprawą pola – dzisiaj nasz kontakt z ziemią jest mocno ograniczony.

Piaskowe okłady

Okazuje się, że zanurzenie stóp w piaskowym podłożu, to nie tylko naturalny sposób na relaks i peeling skóry, dzięki kwarcowym drobinkom. Terapeutyczne właściwości rozgrzanego słońcem piasku poprawiają bowiem krążenie krwi, dbając jednocześnie o prawidłowe dotlenienie narządów. Co więcej, zabieg polegający na „kąpieli” w tej mieszaninie minerałów rozluźnia mięśnie, niweluje obrzęki, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, a także wspiera metabolizm. Częsty kontakt z piaskiem sprawia ponadto, że nasze nerki, wątroba i serce funkcjonują o wiele lepiej. Co ciekawe, popularnym zabiegiem w wielu sanatoriach jest okładanie ludzi rozgrzanym piaskiem. Dzięki niemu wszelkie bóle stawowe, przewlekłe choroby skórne, stany zapalne, a także problemy neurologiczne mają ulec złagodzeniu albo całkowicie ustąpić.

Spacer brzegiem morza lekiem na bezsenność?

Wiele korzyści przynosi również chodzenie boso po plaży. Tego rodzaju spacery nie dość, że świetnie relaksują, to jeszcze zwiększają witalność, łagodzą napięcie mięśni, zwalczają bezsenność, zapobiegają bólom głowy, a nawet wspierają leczenie alergii, astmy, autyzmu, nowotworów, cukrzycy i depresji.

Lecznicza moc dzikiej plaży

Z pewnością, w sezonie letnim, podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze, warto skorzystać z leczniczych właściwości wylegiwania się na piasku albo spacerów po dzikiej plaży. Tego rodzaju zabiegi nie mają żadnych skutków ubocznych. Są za to doskonałym sposobem na relaks i odpoczynek wynikający z bliskiego kontaktu z naturą.

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
  1. https://matcha-jp.com/en/4310; 2021-05-12;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments