Białe wino też jest zdrowe

Nie tylko czerwone, ale i białe wino ma korzystny wpływ na zdrowie - zapewnia "New Scientist".


Tak zwany "francuski paradoks", czyli rzadkie występowanie wśród lubiących tłuste jedzenie Francuzów chorób serca, przypisuje się zwykle zdrowotnym właściwościom czerwonego wina. Okazuje się jednak, że nie tylko czerwone wino jest zdrowe.

Dipak Das, biolog molekularny z University of Connecticut School of Medicine w Farmington wzbogacił dietę części laboratoryjnych szczurów o białe wino w ilości odpowiadającej u człowieka 1-2 szklankom dziennie. Okazało się, że tak traktowane zwierzęta doznały podczas zawału mniejszych uszkodzeń mięśnia sercowego w porównaniu z abstynentami, żyjącymi tylko o ziarnie i wodzie oraz szczurami pojonymi czystym alkoholem.

Działanie białego wina okazało się u szczurów podobne do wina czerwonego oraz "cudownej" substancji otrzymywanej ze skórek winogron- resweratrolu. Białe wino nie zawiera resweratrolu, ale są w nim inne korzystne dla zdrowia składniki, jak tyrosol i hydroksytyrosol. Sądząc z badań szczurzych serc, chronią one mitochondria, dostarczające komórkom energii.
Źródło: PAP
Ocena (2.7) Oceń: