Częste mycie skraca życie. Okazuje się, że sprzątanie też…

Płyn do mycia szyb, mleczko czyszczące, środek na kamień, tłuszcz i rdzę. Produkty te ułatwiają nam życie, zabijając bakterie i wirusy. Niestety detergenty mają swoją ciemną stronę ‒ negatywnie wpływają na środowisko, a także na nasze zdrowie. Dostając się do organizmu poprzez drogi oddechowe czy skórę mogą wywoływać alergie i szereg innych chorób.fot. shutterstockfot. shutterstock
Nie lubisz sprzątać? Teraz masz dobry powód, by tego nie robić. Środki czystości, które stosujemy w naszym gospodarstwie domowym mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia płuc.
Na szkodliwość chemicznych środków czystości zwrócił uwagę zespół norweskich naukowców z Uniwersytetu w Bergen. Badacze wykazali, że kobiety, które regularnie używały detergentów miały mniej wydajne płuca. O swoim odkryciu poinformowali na łamach czasopisma „American Thoracic Society’s American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 6 tys. kobiet w wieku ok. 34 lat. Sobie obserwacje prowadzili przez ponad dwie dekady, mając na uwadze długofalowe efekty kontaktu z detergentami. Co się okazało?

U narażonych na działanie środków chemicznych kobiet szybciej malała natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) oraz natężona pojemność życiowa (FVC). Mówiąc ogólnie ‒ u kobiet, które regularnie używały preparatów chemicznych do czyszczenia, stwierdzono spadek czynności płuc. Okazało się również, że kobiety, które używały do sprzątania chemikaliów, częściej chorowały na astmę.

Zdaniem badaczy, negatywny wpływ regularnego stosowania chemicznych detergentów ma zbliżony wpływ na zdrowie, jak  wypalanie paczki papierosów dziennie przez około 20 lat.

Okazało się również, że kobiety, które używały do sprzątania chemikaliów, częściej chorowały na astmę.

„W dłuższej perspektywie chemikalia używane do prac domowych, prawdopodobnie powodują znaczne uszkodzenia płuc” ‒ mówi prof. Cecilie Svanes, współautorka pracy. „Coraz lepiej udokumentowany jest krótkotrwały wpływ stosowania chemii na zdrowie. Aerozole wywołują np. astmę. Obawialiśmy się, że takie chemikalia systematycznie wyrządzając niewielkie szkody drogom oddechowym dzień po dniu, rok po roku, mogą przyspieszyć spadek funkcji płuc, który występuje wraz z wiekiem” ‒ dodała.

Czym zatem zastąpić powszechną chemię? Profesor Oistein Svanes zasugerowała, że najlepsze rozwiązania są najprostsze, a domowe porządki najlepiej wykonywać za pomocą ściereczki z mikrofibry i wody.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “http://www.nydailynews.com/life-style/health/household-chore-damage-lungs-article-1.3824917”; data dostępu: 2018-02-20
Ocena (4.0) Oceń: