Częste sprzątanie skraca życie!

Nie przepadasz za sprzątaniem? Teraz masz dobry powód, by tego nie robić. Środki czystości, które stosujemy w naszym gospodarstwie domowym mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia płuc.


Częste mycie skraca życie. Okazuje się, że sprzątanie też….

Badanie przeprowadzone w Norwegii wykazały, że sprzątanie, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. A to dlatego, że korzystanie z chemicznych środków czystości zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która może powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Naukowcy doszli do takich wniosków analizując dane z The European Community Respiratory Health Survey (ECRHS). Badanie, które objęło 5 tys.  kobiet w ciągu 20 lat, wykazało, że osoby, które zawodowo zajmują się sprzątaniem mają o 17% większy spadek wydajności płuc w porównaniu do osób, które wykonują inne zawody. 

Co ciekawe, nawet te osoby, które wykonywały rutynowe porządki w domu cierpiały z powodu utraty wydolności płuc (wydolność ta spadała o 14 proc.).

Z czego to wynika? Niektóre środki czyszczące zawierają w składzie amoniak, który podrażnia drogi oddechowe. Wiele produktów zawiera też substancje, które przyczyniają się do chorób alergicznych dróg oddechowych. 

Głowny auor badań, Øistein Svanes z Uniwersytetu w Bergen, powiedział, że ludzie powinni być bardziej świadomi tego, jakich środków czystości używają w swoim domu.

„Środki czyszczące mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Powinniśmy być świadomi ryzyka i robić wszystko, by je zminimalizować. Ludzie powinni sprawdzać składniki i unikać produktów, które mogą narazić ludzi na ryzyko utraty zdrowia i starannie przestrzegać instrukcji na etykiecie” – przekonuje.

Badacze sugerują, że bezpieczniejsze w użyciu są chusteczki do czyszczenia, gdyż nie emitują do powietrza szkodliwych cząsteczek. Warto też podczas sprzątania otworzyć drzwi i okna, by zapewnić dobrą wentylację. Można też postawić na bezpieczne związki chemiczne. Woda, sól, kwasek cytrynowy, ocet i soda, to tanie, zdrowe i uniwersalne środki czyszczące, w ponadto w pełni biodegradowalne.
Ekologia.pl
Ocena (4.3) Oceń: