Dzięki burakom można żyć aktywniej

Poprawiający wydolność organizmu sok z buraków może pomóc nie tylko sportowcom, ale i osobom o obniżonej sprawności.Sok z buraków, fot. shutterstockSok z buraków, fot. shutterstock

Wcześniejsze badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter wykazały, że sok z buraków pozwala poprawić zdolność do długotrwałego wysiłku nawet o 16 proc. Wzbudziło to zrozumiałe zainteresowanie wielu sportowców - od piłkarzy czołowych drużyn po zawodowych kolarzy.
Dalsze badania przeprowadzone wspólnie ze specjalistami z Peninsula College of Medicine and Dentistry ujawniły, że z zalet buraczanego soku mogą skorzystać także zwykli ludzie – podczas zwykłego marszu badani zużywali o 12 proc. mniej tlenu.

Zaobserwowano dwa mechanizmy działania. Substancje zawarte w soku - głównie azotany - po pierwsze rozszerzają naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia jej przepływ, po drugie zaś obniżają zapotrzebowanie na tlen pracujących mięśni.

Zdaniem autorów badań korzystne działanie soku z buraków może w istotny sposób pomóc osobom o obniżonej sprawności, którym trudność sprawia nawet niewielki wysiłek. Co prawda dotychczasowe badania przeprowadzono na młodych ochotnikach, jednak zdaniem ekspertów, sok powinien pomóc także starszym osobom mającym problemy z sercem czy płucami.
Ekologia.pl

Bibliografia

„Journal of Applied Physiology”

Ocena (3.3) Oceń: