Grzybobranie a kleszcze. Co powinniśmy wiedzieć o kleszczach?

Wrzesień jest ulubionym miesiącem grzybiarzy. Niestety w leśnych zakamarkach kryją się kleszcze. Jak wiadomo, ich ukąszenie może skończyć się groźną chorobą. Co powinniśmy widzieć o tych pajęczakach i jak możemy się przed nimi bronić?KleszczKleszcz
Fot. H. Krisp, CC/Wikipedia

Najlepsze warunki do życia kleszcze mają na obrzeżach lasów mieszanych. Występują również pośród dębów, grabów, buków i jodeł.
Powszechnie uważa się, że kleszcze żyją na drzewach. Dokładniej mówiąc, owady te bytują na spodniej stronie liści (głównie na ich końcach) lub na gałęziach w pobliżu ścieżek i zwierzęcych szlaków. Larwy kleszczy spotykane są zazwyczaj w trawie do 30 cm, nimfy na trawach i roślinach niższych niż 1 m oraz na chwastach i krzewach do 1,5 m wysokości.

Kleszcze są wyposażone w kłująco-ssący aparat gębowy. Kiedy atakują, znieczulają miejsce wkłucia, a następnie spokojnie żerują. W trakcie ukłucia i wysysania krwi przenoszona groźne choroby zakaźne m.in. kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Jak możemy się ochronić przed kleszczami? Wybierając się do lasu na grzybobranie powinniśmy założyć ubranie, które szczelnie okryje nasze ciało – koszula z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Pomocne mogą okazać się chemiczne środki, które odstraszą kleszcze. Oprócz tego, możemy się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jeśli już ukąsi nas kleszcze powinniśmy go usunąć pęsetą, chwytając przy skórze i pociągnąć w górę. Jeżeli mamy obawy, że nie potrafimy go wyciągnąć lub wkręcił się zbyt głęboko udajmy się do lekarza.
Ekologia.pl
Moim zdaniem
Czy idąc do lasu chronisz się przed kleszczami?
Ocena (3.4) Oceń: