Jak oczyścić płuca ze szkodliwych substancji?

Życie w mieście ma  sporo zalet, jednak jest bezwzględne, jeśli chodzi o nasze płuca. Smog, zanieczyszczenia, a do tego - dym papierosowy - to główne czynniki, które szkodzą układowi oddechowemu mieszkańców aglomeracji. W jaki sposób możemy chronić płuca i oskrzela przed szkodliwym działaniem toksycznych substancji?fot. shutterstockfot. shutterstock

Nadmierne obciążenie dróg oddechowych zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Z czasem jednak pojawiają się takie dolegliwości, jak suchy kaszel, płytki oddech i zmniejszenie wydolności płuc, odczuwalne zwłaszcza przy wysiłku. Osłabieniu układu oddechowego często towarzyszą takie schorzenia, jak astma, alergie, zaburzenia pracy serca, a w skrajnych przypadkach - rak.
Ratunek dla zmęczonych płuc

Jako że, żyjąc w mieście, nie możemy całkowicie odizolować się od pyłu, dymu i smogu, powinniśmy zadbać o regularne oczyszczanie płuc za pomocą naturalnych środków. Pomoże nam w tym odpowiednia dieta i suplementacja ziołami.

Oto przykładowe produkty, które wzmocnią nasz układ oddechowy i pomogą usunąć z niego toksyczne substancje:

POKRZYWA

Od wieków stosowana w medycynie ludowej pokrzywa skutecznie przywraca siły witalne, a także wspiera wyprowadzanie toksyn z organizmu. Spożywanie naparów z jej ziela zapobiega ponadto anemii, oczyszcza krew i płuca, a także leczy reumatyzm, poprawia trawienie i zapobiega zakwaszeniu organizmu.

IMBIR

Świeże kłącze imbiru to silny środek przeciwwirusowy i przeciwzapalny. Spożywanie herbatek i naparów z tej rośliny ułatwia oddychanie, leczy infekcje górnych dróg oddechowych, a także łagodzi objawy astmy. Imbir można stosować również zewnętrznie – np. w formie okładów na plecy.

KUKURYDZA

Jeśli chcemy zadbać o zdrowie swoich płuc, powinniśmy jeść jak najwięcej kukurydzy z ekologicznych upraw. To słodkie warzywo zawiera w swoim składzie kryptoksantynę, czyli naturalny barwnik, który jest zarazem silnym przeciwutleniaczem chroniącym układ oddechowy przed szkodliwymi czynnikami.

POMARAŃCZE

Obfitujące w aktywne biologicznie związki pomarańcze, jak również mandarynki stanowią naturalne wsparcie w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Zapobiegają również gruźlicy, chorobom oskrzeli, takim jak astma, a także przeciwdziałają nowotworom oraz zapaleniom na tle wirusowym i bakteryjnym.

CZOSNEK

Czosnek słynie ze swoich antybakteryjnych właściwości. Włączenie go do diety działa oczyszczająco i odkażająco na nasze drogi oddechowe. Zawarta w nim adenozyna zapobiega chorobom układu krążenia, chroniąc tym samym serce. Ponadto – podnosi odporność na infekcje i hamuje rozwój choroby nowotworowej.
Dodatkowo: selen, olejek sosnowy i prawoślaz

W celu ochrony układu oddechowego przed negatywnym wpływem znajdujących się w miejskim powietrzu zanieczyszczeń warto również zażywać naturalne suplementy zawierające selen. Składnik ten ochroni nas przed chorobami nowotworowymi, a w szczególności – przed rakiem płuc. Zdrowie dróg oddechowych wspierają też działające oczyszczająco na płuca winogrona oraz herbatki z dodatkiem olejku sosnowego, skrzypu polnego i prawoślazu, które zapobiegają pojawianiu się kaszlu, duszności i mają silne działanie przeciwutleniające.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://aspenvalleyvapes.com/15-of-the-best-natural-ways-to-clean-nicotine-and-tar-from-your-lungs-today/”; data dostępu: 2019-07-16
Ocena (4.6) Oceń:
Pasaż zakupowy