Niebieskie światło odbiera nam młodość!

Wiemy już, że wpatrywanie się w niebieskie światło promieniujące ze smartfona lub ekranu komputera może utrudniać zasypianie, a nawet uszkadzać wzrok (przynajmniej u myszy). Badanie z Oregon State University sugeruje, że długa ekspozycja na niebieskie światło może mieć także wpływ na długość naszego życia!fot. shutterstockfot. shutterstock

Jaga Giebultowicz z OSU College of Science, zbadała, w jaki sposób muszki owocowe (Drosophila melanogaster) reagowały na codzienną 12-godzinną ekspozycję na niebieskie światło LED ‒ podobne do tego, jakie mamy w urządzeniach takich jak telefony i tablety ‒ i stwierdziła, że światło przyspiesza starzenie się organizmu.
Owady poddane 12-godzinnemu działaniu niebieskiego światła żyły zdecydowanie krócej w porównaniu z muchami trzymanymi w całkowitej ciemności lub muchami trzymanymi w świetle z zablokowanym pasmem niebieskim. Co ciekawe, organizmy owadów wystawione na działanie niebieskiego światła wykazywały uszkodzenie komórek siatkówki i neuronów w mózgu, miały także upośledzoną ruchliwość ‒ zatraciły zdolność do wspinania się na ściany. Niebieskie światło wpłynęło nawet na muchy, które urodziły się bez oczu, co sugeruje, że samo wystawienie na działanie niebieskiego światła ‒ nawet jeśli nie świeci bezpośrednio w oczy ‒ może przyspieszyć proces starzenia.

Naturalne światło, zauważa Giebultowicz, ma kluczowe znaczenie dla rytmu dobowego organizmu - 24-godzinny cykl procesów fizjologicznych, takich jak aktywność fal mózgowych, produkcja hormonów i regeneracja komórek, które są ważnymi czynnikami w żywieniu i śnie.

„Istnieją jednak dowody sugerujące, że zwiększona ekspozycja na sztuczne światło jest czynnikiem, który zaburza nasz naturalny zegar biologiczny” ‒ powiedziała. „A przy powszechnym stosowaniu oświetlenia LED ludzie narażeni są na zwiększoną ilość światła w niebieskim spektrum, ponieważ powszechnie stosowane diody LED emitują dużą część niebieskiego światła. Ta technologia, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach, nie była używana wystarczająco długo, aby poznać jej wpływ na nasze zdrowie”.

Tymczasem naukowcy twierdzą, że jest kilka rzeczy, które możemy zrobić,  być uchronić się skutkami niebieskiego światła. Przed. Taki rozwiązaniem są okulary z bursztynowymi soczewkami, które odfiltrują niebieskie światło i ochronią siatkówkę. Poza tym niektóre telefony i laptopy można ustawić tak, aby blokowały niebieską emisję.

Energooszczędna i niedroga technologia LED pochłonęła połowę rynku oświetlenia w ciągu dekady. Eksperci branżowi przewidują, że jego udział będzie nadal rósł, osiągając 60 procent do końca przyszłego roku.

Jednak lampy LED emitują znacznie większe ilości niebieskiego światła niż standardowe żarówki o porównywalnej jasności. Niebieskie światło, które ma jedną z najkrótszych długości fali, emitowane jest również przez płaskie ekrany, smartfony, tablety i lampy uliczne z żarówkami LED, które są coraz popularniejsze na ulicach polskich miast. 

Sztuczne światło ogranicza wytwarzanie przez organizm melatoniny, która odgrywa kluczową rolę w regulacji zegara biologicznego.

Może to zaburzać działanie innych hormonów. Wiadomo, że zarówno rak prostaty, jak i piersi są związane z hormonami. Dermatolodzy twierdzą również, że niebieskie światło może przenikać głębszą warstwę skóry, przyczyniając się do tego, że skóra staje się cieńsza i delikatniejsza.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Trevor R. Nash, Eileen S. Chow, Alexander D. Law, Samuel D. Fu, Elzbieta Fuszara, Aleksandra Bilska, Piotr Bebas, Doris Kretzschmar & Jadwiga M. Giebultowicz. ; “Daily blue-light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila. npj Aging and Mechanisms of Disease, ”; 2019 DOI: 10.1038/s41514-019-0038-6;
Ocena (3.1) Oceń: