Te nawyki pozwolą nam wydłużyć życie

Zdrowe nawyki, takie jak unikanie alkoholu, odpowiednia dieta i ćwiczenia przez co najmniej 30 minut dziennie, mogą wydłużyć życie nawet o dekadę.fot. shutterstockfot. shutterstock

Badanie, opublikowane w British Medical Journal, obejmowało dane ponad 110 000 osób i dotyczyło w szczególności chorób układu krążenia, raka i cukrzycy typu 2.

Naukowcy, m. in. z  Harvard School of Public Health w Bostonie i Amsterdam University of Applied Sciences, w badaniach uwzględnili pięć zdrowych nawyków ‒ nie palenie papierosów, wskaźnik zdrowej masy ciała (BMI) od 18 do 25, aktywność fizyczna przez co najmniej 30 minut dziennie (w tym szybki marsz), umiarkowane spożycie alkoholu i zdrowa dieta.
Za umiarkowane spożycie alkoholu uznano od 5 g do 15 g czystego alkoholu dziennie dla kobiet (jedna jednostka alkoholu zawiera 8 g czystego alkoholu, więc 15 g to mniej więcej kieliszek wina) i od 5 g do 30 g alkoholu dziennie dla mężczyzn (30 g to około 1,5 litra piwa).

Następnie zespół przyjrzał się przewidywanej długości życia wolnego od chorób, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i raka, po 50 roku życia.

Wyniki pokazały, że kobiety po 50-tce prowadzące zdrowy tryb (przyjmujące cztery lub pięć zdrowych nawyków) mogły przeżyć dodatkowe 34,4 lata bez cukrzycy, raka i chorób serca, Co daje 10,6-letnią dłuższą żywotność wolną od poważnych chorób przewlekłych w porównaniu do kobiet, które nie wdrożyły w życie zdrowych nawyków.

Dla zdrowych mężczyzn oznaczało to kolejne 31 lat życia wolnego od chorób - ponad siedem lat więcej, niż mogliby się spodziewać mężczyźni, którzy nie wprowadzili w życie zdrowych nawyków.

Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy palili więcej niż 15 papierosów dziennie oraz osoby otyłe (o BMI powyżej 30) mieli najniższą oczekiwaną długość życia bez chorób.

Rak, problemy z układem krążenia i cukrzyca typu 2 są trzema najczęstszymi chorobami w starszym wieku. Są również ściśle powiązane z stylem życia.

Cancer Research UK obliczył, że czterech na 10 nowotworów można uniknąć, zmieniając aspekty stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa, spożywanie większej ilości błonnika i ochrona skóry na słońcu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/society/2020/jan/08/healthy-habits-extend-disease-free-life-by-up-to-a-decade”; data dostępu: 2020-01-09
Ocena (4.4) Oceń: