Zioła na boreliozę

Liczba zachorowań na boreliozę w naszym kraju stale rośnie. W dodatku choroba ta jest często zbyt późno diagnozowana i nieodpowiednio leczona. Czy istnieją ziołowe sposoby na pozbycie się krętkowicy kleszczowej?Borelioza jest chorobą odkleszczową, fot. shutterstockBorelioza jest chorobą odkleszczową, fot. shutterstock
Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa, stanowi przewlekłą infekcję zakaźną i wieloukładową. Wywołują ją bakterie przenoszone na człowieka i zwierzęta za pośrednictwem kleszczy i ich larw. W naszym kraju najwięcej zachorowań na tę chorobę odnotowuje się od wiosny do jesieni, czyli w czasie największej aktywności czających się w lasach i na łąkach pajęczaków.
Oczywiście, podstawową formę leczenia boreliozy stanowi terapia farmaceutykami, jednak w celu zwiększenia jej skuteczności, warto ją wesprzeć preparatami ziołowymi. Amerykański zielarz, Sthepen Harrold Buhner, zaleca stosować przy krętkowicy kleszczowej następujące surowce roślinne:

Naturoterapeuta radzi, aby każde z wymienionych ziół wprowadzać przy kuracji osobno i zaczynać od minimalnych dawek (np. 3 razy dziennie po 0,5 g). Szczegóły dotyczące fitoterapii boreliozy można znaleźć w książce autorstwa Sthepena Harrolda Buhnera “Healing Lyme: Natural Healing And Prevention of Lyme Borreliosis And Its Coinfection”.

Z kolei jeden z aromaterapeutów stworzył przepis na specjalną mieszankę olejków eterycznych, tzw. Lyme Essence Oil.

Specyfik ten składa się z następujących produktów:

Tak skomponowaną mieszankę należy wcierać w obolałe stawy, będące jednym z objawów chorobowych. Można ją stosować przy jednoczesnej kuracji antybiotykowej.

Pozostałe nutraceutyki pomocne w leczeniu borelli to:
  • szczeć pospolita – zawarte w niej substancje czynne hamują namnażanie bakterii, chronią wątrobę, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i immunostymulująco;
  • kurkuma – wyciąg z jej kłącza ochrania wątrobę i zabija krętki borelli;
  • jeżówka purpurowa – sporządzana z niej nalewka działa przeciwzapalnie, wzmacniająco i antybiotycznie.

Zioła, dzięki swoim bogatym właściwościom, wykazują się wieloaspektowym działaniem. Nie dość, że niszczą bakterie borelli, to jeszcze podnoszą odporność i łagodzą szereg objawów towarzyszących chorobie. Z tego powodu, po konsultacji z lekarzem, mogą stanowić doskonałe wsparcie leczenia farmakologicznego w przypadku zakażenia krętkami borelli.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. “https://www.medicalnewstoday.com/articles/lyme-disease-treatment-2-herbal-compounds-may-beat-antibiotics”; data dostępu: 2020-07-27
Ocena (2.6) Oceń: