Złote mleko ‒ remedium na wiele dolegliwości

Złote mleko ‒ pod tą enigmatyczną nazwą kryje się napój o wielu wspaniałych właściwościach. Głównie dzięki kurkuminie, która działa antybakteryjnie i przeciwbólowo, łagodzi bóle stawów, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.fot. shutterstockfot. shutterstock

Złote mleko to dzieło ajurwedy, czyli indyjskiej koncepcji zdrowia i terapii znanej od starożytności. Głównym składnikiem jest kurkuma, która wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Zawarta w kurkumie żółto-pomarańczowa substancja zwana kurkuminą jest silnym przeciwutleniaczem z grupy polifenoli, która działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Kurkumina usuwa z organizmu nadmiar wolnych rodników, regeneruje komórki i poprawia prace neuronów. Przez Hindusów kurkuma stosowana jest przy problemach z żołądkiem i na trudno gojące się rany.
Nie trzeba być kulinarnym mistrzem, by przygotować złote mleko. Przyrządzenie tego leczniczego napoju jest banalnie proste i nie pochłania dużo czasu.

Składniki:

Sposób przyrządzenia:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać a następnie podgrzać, ale nie doprowadzić do zagotowania. Złote mleko można doprawić wedle uznania, ale nigdy nie może w nim zabraknąć kurkumy. Warto do mieszaniny dodać odrobinę oleju kokosowego, z racji tego, że kurkumina najlepiej rozpuszcza się w tłuszczach. Dodatek pieprzu z kolei zwiększa przyswajalność związków obecnych w kurkumie.

Złote mleko oprócz tego, że podnosi odporność, łagodzi bóle stawów, zwalcza infekcje, działa także relaksująco i wyciszająco. Poprawia nastrój i łagodzi stany depresyjne. Dlatego jest idealnym napojem na szare, jesienne dni.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric”; data dostępu: 2019-11-29
Ocena (3.9) Oceń: