Skuteczne zioła na hemoroidy

Żylaki odbytu to choroba, która do dziś stanowi temat tabu, a sami pacjenci niechętnie zgłaszają się po pomoc do specjalisty. Jako że nieleczony problem, wraz z upływem czasu, staje się coraz bardziej poważny i dokuczliwy, kuracja odpowiednimi preparatami jest konieczna. Jednym ze sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych towarzyszących tej chorobie jest stosowanie leczniczych ziół. Które naturalne surowce są pomocne w przypadku hemoroidów?fot. shutterstockfot. shutterstock

Hemoroidy, których fachowa nazwa brzmi „guzki krwawnicze”, stanowią struktury naczyniowe umiejscowione w kanale odbytu. Ich rola polega na kontroli wydalania stolca. Prawidłowo funkcjonujące guzki mają strukturę poduszeczki składającej się z połączeń żylno-tętniczych oraz tkanki łącznej. Choroba hemoroidalna stanowi stan zapalny guzków i jest nazywana żylakami odbytu.
Uważa się, że przyczyną powstania choroby hemoroidalnej może być podłoże genetyczne albo styl życia (praca siedząca, niezdrowa dieta). Wraz z wiekiem, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia rośnie. Po 50 roku życia jesteśmy na nie dużo bardziej narażeni. Inne czynniki, które mogą spowodować objawy chorobowe to: zaburzenia funkcji wątroby, zaparcia, nadciśnienie, otyłość, ciąża i uboga w błonnik dieta.

Objawy wewnętrznego zapalenia hemoroidów to zazwyczaj krwawienie z odbytu, któremu nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze stanem zapalnym usytułowanym na zewnątrz, doświadczamy bólu, a w samej okolicy odbytu występuje obrzęk. Chorobie tej towarzyszy ponadto uporczywy świąd, uczucie pieczenia i ogólny dyskomfort.

Jeżeli żylaki odbytu znajdują się w początkowym stadium rozwoju, nie wymagają leczenia farmakologicznego ani chirurgicznego. Doraźnie możemy spowolnić rozwój choroby i złagodzić objawy za pomocą ziół. Wiele naturalnych surowców ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające. Regularne stosowanie środków roślinnych przyspiesza gojenie podrażnień i minimalizuje powodujące dyskomfort pieczenie. Zioła najlepiej stosować w kąpieli i przygotowywać specjalne nasiadówki. W przypadku hemoroidów zewnętrznych skuteczne są również różnego rodzaju okłady ziołowe, które można łatwo wykonać w domu, przy pomocy wacika kosmetycznego. Ciepłe, ziołowe kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 10 minut, zaś nasiadówki są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży. Przeznaczony do kąpieli wywar przygotowuje się przez kilkunastominutowe gotowanie specjalnie skomponowanej mieszanki ziół w 2 litrach wrzątku.

Oto najskuteczniejsze zioła na hemoroidy:

W celu przygotowania mieszanki ziołowej na hemoroidy należy zalać odpowiednie dawki poszczególnych składników wodą i gotować je na wolnym ogniu przez kilkanaście minut. Następnie studzimy odwar, który możemy wykorzystać do nasiadówki. Ziołową terapię warto powtarzać codziennie przez kilkanaście dni. Oczywiście, w przypadku stosowania ziół, warto skonsultować się z zaufanym naturoterapeutą. Niektóre rośliny mogą bowiem wywoływać objawy niepożądane. Są one jednak z reguły tak samo skuteczne, jak farmaceutyki.

Choroba hemoroidalna jest niestety problemem powszechnym we współczesnym społeczeństwie. Na szczęście, leczona naturalnie we wczesnym stadium nie powoduje stopniowego nasilania przykrych dolegliwości – z tego względu warto regularnie stosować sprawdzone surowce lecznicze.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (3.6) Oceń: