Witamina B1 chroni nerki

Odpowiednie dawki witaminy B1 (tiaminy) mogą odwrócić wczesne uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą typu II.Fot.: pomarańcze- źródło tiaminy (sxc.hu)Fot.: pomarańcze- źródło tiaminy (sxc.hu)

Naukowcy z Warwick University badali na przykładzie 40 pacjentów z Pakistanu wpływ na zdrowie witaminy B1, która zawarta jest między innymi w mięsie, drożdżach, pomarańczach, grochu, fasoli i produktach zbożowych.
Okazało się, że pod wpływem wysokiej (300 miligramów na dobę) dawki tiaminy, podawanej przez trzy miesiące zmalała utrata białka z moczem (typowy objaw uszkodzenia nerek). Wcześniejsze badania tego samego zespołu wykazały, że od 70 do 90 procent cierpiących na cukrzycę typu I i II ma niedobory witaminy B1. Wydaje się, że podawanie taniego i dostępnego suplementu tiaminy może przynieść pacjentom istotne korzyści, choć specjaliści na razie nie namawiają do takiego postępowania - normalna dieta dostarcza zwykle dostatecznie dużo tej substancji. Prawdopodobnie tiamina chroni komórki chorego na cukrzycę przed szkodliwym wpływem nadmiaru glukozy we krwi.
Ekologia.pl

Bibliografia

Pismo Diabetologia

Ocena (3.5) Oceń: