Zioła – sprawdź, czy wiesz jak je stosować!

Moc płynąca z natury może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Przekazywane od pokoleń rady dotyczące stosowania różnych ziół często mogą realnie pomóc. Wiele badań naukowych potwierdza właściwości lecznicze zawarte w naturalnych surowcach. Jednak wiele osób uważa, że jeśli jakaś substancja jest naturalna, to można ją stosować bez ograniczeń. Przekonaj się, czy potrafisz prawidłowo stosować zioła?ziołafot. Chamille White/shutterstock.com
Ludzie od wieków wykorzystują zioła w leczeniu różnych problemów. Dzisiaj często powraca się do tych tradycyjnych metod, które uważane są za łagodniejsze i bezpieczniejsze od leków. Chociaż zioła niewątpliwie mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie, to warto pamiętać, że zawarte w nich substancje aktywne mają pewne przeciwwskazania. Jak bezpiecznie stosować fitoterapię?

Najpopularniejsze zioła – czy faktycznie działają?


Niektóre z nich stosowane są we współczesnej medycynie, a ich właściwości są dobrze poznane. Należą do nich:
  • podbiał – czyli roślina znana ze swoich właściwości wspomagających leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Więcej na temat podbiału można przeczytać tu: https://wylecz.to/ziola/podbial-wlasciwosci-dzialanie-zastosowanie-i-przeciwwskazania/. Zgodnie z linkowaną stroną podbiał pomaga walczyć z kaszlem i przeziębieniem, ale może mieć negatywny wpływ na wątrobę.
  • dziurawiec jest stosowany jako zioło wspomagające trawienie i poprawiające zasypianie. Jednak trzeba pamiętać, że może wpływać na działanie przyjmowanych leków.
  • jarzębinę stosuje się ze względu na właściwości przeciwzapalne i moczopędne. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie jest odpowiednio przygotowana, to może też powodować biegunki i osłabienie organizmu.
  • krwawnik, który stosowany jest na przeróżne dolegliwości, jak np. problemy trawienne, utrudnione zasypianie, czy stany zapalne. Jednak ze względu na obecność składników rozrzedzających krew może niekiedy zaszkodzić. Takie przeciwwskazania dotyczą niemal wszystkich ziół, nawet tych bardzo popularnych i stosowanych powszechnie. Dlatego, zanim sięgniesz po tabletki z podbiałem czy herbatkę z dziurawca, koniecznie się z nimi zapoznaj.

Zioła w okresie ciąży


Jednym z największych przeciwwskazań do stosowania różnych ziół i leków jest okres ciąży. W tym czasie większość kobiet stara się szczególnie uważać na to, jakie preparaty przyjmuje. Chociaż zioła mogą wydawać się bezpieczniejszą alternatywą dla leków, to na nie również należy uważać. W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Zioła a leki


Substancje aktywne, które są zawarte w ziołach, mogą wchodzić w interakcje z lekami. Te wzajemne oddziaływania mogą mieć różny charakter. Niektóre zioła mogą pogarszać wchłanianie się leków lub w inny sposób zmniejszać efektywność ich działania. Inne substancje mogą wręcz nasilać działanie przyjmowanych preparatów. Obie sytuacje mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego osoby przyjmujące leki powinny spytać lekarza, czy mogą bezpiecznie przyjmować również konkretne preparaty ziołowe.


art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: