Feng shui – zasady, działanie i zastosowanie feng shui

Koncepcja Feng Shui w najprostszy i bezpośredni sposób odnosi się do aranżacji wnętrz. W szerszym kontekście jednak może ona, zdaniem zwolenników, służyć samopoczuciu i zdrowiu domowników, a przede wszystkim wzmocnieniu ich wewnętrznej energii. W podstawowych wytycznych filozofii Feng Shui znajdziemy bowiem nie tylko wskazówki jako organizować przestrzeń, ale także jak spać czy sprzątać!Sypialnia w stylu Feng Shui z symbolem Bagua. Źródło: shutterstockSypialnia w stylu Feng Shui z symbolem Bagua. Źródło: shutterstock
 1. Historia Feng Shui
 2. Podstawowe pojęcia Feng Shui
 3. Feng Shui w architekturze
 4. Feng Shui w wystroju wnętrz
 5. W jaki sposób Feng Shui oddziałuje na zdrowie?
 6. Czy warto wierzyć w Feng Shui?
W dosłownym tłumaczeniu Feng Shui oznacza „Wiatr i Wodę” i stanowi jedną z pięciu sztuk chińskiej metafizyki, odnosząc się do architektury i wystroju wnętrz. Podstawą jej ideologii jest teza, że każdy człowiek posiada w sobie energię, zwaną również siłą życiową lub Chi, która może przyjmować pozytywną lub negatywną formę. Żyjąc w takich, a nie innych lokalizacjach, budynkach i wnętrzach, oddziałujemy na nasze Chi, wzmacniając je lub osłabiając, co w dalszej konsekwencji ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, relacje międzyludzkie itd.

Historia Feng Shui


Filozofia Feng Shui zrodziła się najprawdopodobniej wśród kultur zamieszkujących terytorium dzisiejszych Chin w epoce Neolitu, nawet 7 tysięcy lat temu. Zabytki archeologiczne pochodzące z okresu 4000-3000 lat p.n.e. wskazują, że budynki sytuowane były na bazie obserwacji astronomicznych, bazując chociażby na ustawieniu gwiazd zaraz po przesileniu zimowym. W tamtejszych mozaikach i obrazach przewija się też umiłowanie osi północ-południe, chociaż ówcześni ludzie nie znali jeszcze kompasu magnetycznego. Wraz z rozwojem obserwacji i doskonaleniem przyrządów astronomicznych starożytni Chińczycy nauczyli się bardzo precyzyjnie określać kierunki świata i to im też zawdzięczamy właśnie wynalezienie kompasu w 206 r p.n.e.

Co ciekawe, pretensje wynalezienia Feng Shui roszczą sobie również hinduscy mistycy, którzy już przed tysiącami praktykowali zasady konstrukcji miast i domów zwane „vastu shastra” i bliźniaczo podobne klasycznemu Feng Shui. Istnieje wręcz teoria, że to właśnie oni po przejściu Tybetu przekazali swoją wiedzę Chińczykom. Warto dodać, że nawet słynne angielskie Stonehenge, pochodzące z epoki megalitycznej, wydaje się być inspirowane wschodnią koncepcją lokalizacji budowli.

Podstawowe pojęcia Feng Shui


Aby zrozumieć wytyczne Feng Shui trzeba zaznajomić się z podstawowymi pojęciami wschodniej filozofii. Oprócz wspomnianego wyżej Chi, chiński sposób myślenia o świecie bazuje na przeciwstawności, której najpełniejszym uosobieniem są Yin i Yang – dwie siły, z których jedna działa, druga bierze. Yin, przedstawiana w czarnej barwie, utożsamiana jest z kobiecością, nocą, pasywnością, zimnem i miękkością, podczas gdy biały Yang symbolizuje męskość, aktywność, ciepło, dzień i twardość. Tylko idealna harmonia obu sił zapewnia stabilność i szczęście.

Koncepcja Yin i Yang bardzo blisko związana jest również z teorią 5 Elementów, będących stadiami, przez które przechodzi energia Chi. Mowa tu o Ziemi, Ogniu, Metalu, Wodzie oraz Drewnie – na ich bazie spoczywa większość zaleceń Feng Shui.

Wreszcie, należy również wspomnieć o swoistej mapie filozofii Feng Shui zwanej „bagua”. To diagram złożony z dziewięciu ponumerowanych pól, które w każdym kierunku sumują się do liczby 15. Jego alternatywna wersja ma postać ośmiokąta i obejmuje również kolory z ich unikatową mocą oddziaływania. Bagua ma służyć planowaniu budowli i wystroju wnętrz.
Pekin, tak jak wiele innych chińskich miast, zbudowany jest w oparciu o zasady Feng Shui. Źródło: shutterstock

Feng Shui w architekturze


Na swym najwyższym poziomie Feng Shui wykorzystywane jest do planowania konstrukcji, a nawet całych miast, w taki sposób by budowle harmonizowały z naturą świata i pozwalały energii Chi przepływać w sposób spokojny i bez przeszkód. Preferowane są więc zabudowania w kształcie podkowy, wzniesione na wzgórzach, z tyłem osłoniętym od wiatru. Nie poleca się natomiast budować na końcu ślepej ulicy czy działce o nieregularnym kształcie. Okna powinny wychodzić na ładny krajobraz, a cała konstrukcja powinna respektować zasady harmonii i symetrii.

Istotnym wyznacznikiem filozofii Feng Shui jest wiara, że energia przemieszcza się łatwiej i płynniej w otoczeniu zaokrąglonych kształtów. Idealny dom powinien również cechować się równowagą wspomnianych wyżej pięciu elementów – żadnego nie chcemy zbyt dużo, ani zbyt mało.
Diagram przedstawiający podstawowe zasady wystroju wnętrz według filozofii Feng Shui; opracowanie własne

Feng Shui w wystroju wnętrz


W wystroju wnętrz Feng Shui wykorzystuje z kolei kolory, światło oraz dźwięki do tworzenia atmosfery sprzyjającej przepływowi energii. Dzieła sztuki, rośliny, kwiaty, lustra, a nawet grzechotki, dzwonki i fontanny mają korygować ewentualne zaburzenia. Pozytywne dźwięki i przyjemna muzyka pomagają oczyścić powietrze, podobnie jak jasne światła i częste sprzątanie. Jakość powietrza jest szczególnie istotna, a pomagają jej również częste wietrzenie, stosowanie olejków eterycznych i kadzidełek oraz rośliny znane z właściwości oczyszczających. Naturalne światło powinno być podstawą oświetlenia wnętrz, a wzmacnia się je za pomocą wykorzystania luster oraz wybranych barw.

Meble powinny być dobrane z myślą o proporcjach, a nadmierne stłoczenie sprzętów jest największym grzechem wnętrzarskim – blokuje ono energię, sprawiając, że czujemy się słabo i źle. Szczególne zasady dotyczą urządzania sypialni, która z natury cechuje się przewagą pierwiastka Yin. Duża ilość światła i świeżego powietrza to pierwszy krok do przywrócenia mitycznej równowagi. Poza tym drzwi sypialni nie powinny otwierać się bezpośrednio na wejście do łazienki, a łóżko nie powinno przylegać do ściany dzielonej z toaletą. Ponadto niewskazane są tutaj lustra, zwłaszcza naprzeciwko łóżka, a także ostre kąty skierowane w stronę śpiących. Pod żadnym pozorem nie powinno się też ustawiać łóżka pod obnażonymi tramami, ani trzymać pod nim pudeł czy kartonów. Na stoliku nocnym zaleca się również ustawiać talizmany zwany Wu Lou – metalowe dwudzielne butelki o charakterystycznym zakończeniu, które mają więzić negatywną energię.

Istnieją również dość szczegółowe zasady urządzania kuchni, sugerujące pozycję drzwi, zlewu czy kuchenki. Należy się również wystrzegać niezdrowej i zepsutej żywności, a parapety ozdabiać ziołami w doniczkach i pomarańczami (najlepiej w metalowej misie). W łazience z kolei należy przede wszystkim wprowadzić idealny porządek z minimalną ilością wyeksponowanych rzeczy, a potem poprawić atmosferę świeczkami i kominkami aromaterapeutycznymi. Wszystko po to, aby zlikwidować potencjonalne blokady energii i zapewnić domowi i jego mieszkańcom naturalną harmonię. Posługując się diagramem bagua określa się również tzw. strefy zdrowia, w których powinno się znaleźć Drewno (rośliny doniczkowe) i Woda (domowe kaskady) oraz ich kolorystyczne odpowiedniki: są zieleń, brąz, czerń oraz niebieski.
Symbol przeciwieństw Yin i Yang. Źródło: shutterstock

W jaki sposób Feng Shui oddziałuje na zdrowie?


Zdaniem zwolenników Feng Shui zastosowanie się do zasad konstrukcji domów i ich urządzania pozwala pozbyć się wielu chronicznych problemów zdrowotnych trapiących nas latami bez medycznego wyjaśnienia. Mowa przede wszystkim o bezsenności, bólach głowy, ciągłym zmęczeniu, słabej odporności, letargiczności, a nawet wrogości i agresji.

Feng Shui we wschodniej teorii uważana jest za rodzaj medycyny prewencyjnej, zapobiegającej powstawaniu blokad energetycznych i związanych z nimi dolegliwości fizycznych. Płynnie łączy się ona jednak z podstawami taoizmu oraz Tradycyjną Medycyną Chińską patrząc na człowieka jako element szerszego świata i rządzących nim sił. Z tego punktu widzenia Feng Shui pozwala na holistyczne podejście do sfery fizycznej i psychicznej, tak często lekceważone przez współczesnych lekarzy.

Bardziej specyficzne zalecenia Feng Shui, z którymi pomóc może tylko specjalista, obejmują nawet wykorzystanie wspomnianych wyżej Pięciu Elementów do leczenia schorzeń lub wspomagania zdrowia kluczowych organów, takich jak serce (Ogień), wątroba (Drzewo), trzustka (Ziemia), nerki (Woda) i płuca (Metal).

Czy warto wierzyć w Feng Shui?


Łatwo sobie wyobrazić, że teoria oparta na niewidzialnych siłach, diagramach i energiach znajdzie we współczesnym świecie spore grono sceptyków. Z drugiej strony, nietrudno jest uwierzyć, że jasne, czyste i pełnego świeżego powietrza wnętrza wpływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Istnieją nawet badania psychologiczne dowodzące, że estetyczne, czyste mieszkania poprawiają stosunki partnerskie między małżonkami!

Feng Shui nie jest oczywiście nauką i nie może być traktowana jako dogmat. Miliony, które zarabiają specjaliści pomagający planować domy i poprawiać ich „Chi” mogą również nastawiać nas krytycznie do idei. Jako forma sztuki i przestrzennej estetyki Feng Shui może jednak na pewno wywierać pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie, pośrednio przyczyniając się do zdrowia i satysfakcji życia, a nierzadko również przyjaznych relacji w rodzinie. Sama wiara w przepływającą płynnie zdrową energię może niczym placebo ulżyć wielu psychosomatycznym problemom! Tak czy inaczej, spróbować warto, a dom na pewno na tym skorzysta.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Janie Samson; “Feng Shui: The Wind and water”; academic.mu.edu; 2020-09-30
 2. The Ohio State University; “Fengshui: Science vs. Pseudoscience ”; u.osu.edu/vanzandt; 2020-09-30
 3. Winchester Hospital; “Feng Shui for Health and Energy ”; winchesterhospital.org; 2020-09-30
 4. Rodika Tchi; “3 Feng Shui Tips to Improve Your HealtH”; thespruce.com; 2020-09-30
 5. Tiffany Connors; “How Feng Shui Works ”; howstuffworks.com; 2020-09-30
 6. Frank T. McAndrew ; “Can Feng Shui Enhance HumanWell-Being?”; researchgate.net; 2020-09-30
Ocena (3.3) Oceń: