Inhalacja - domowy sposób na przeziębienie

Dolegliwości towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych i alergiom, takie jak nieżyt nosa czy duszności, często uniemożliwiają zaśnięcie i mocno utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście istnieją domowe sposoby na złagodzenie, a nawet wyeliminowanie objawów przeziębienia czy astmy. Jeden z najskuteczniejszych to – inhalacja.fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Inhalacja ziołowa
 2. Inhalacja olejkami eterycznymi
 3. Inhalacja solą
Inhalacja, czyli wziewanie, to zabieg polegający na wdychaniu oparów specjalnie przygotowanych mieszanek na bazie wody. Istnieje wiele rodzajów inhalacji. Każdy z nich wykonujemy w oparciu o naturalne składniki dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Żeby zabieg przyniósł zamierzony efekt, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad.

Oto kilka najpopularniejszych metod inhalacji:

Inhalacja ziołowa


W celu przygotowania inhalacji na bazie ziół, należy nabyć w sklepie zielarskim rumianek albo szałwię lekarską. Surowiec leczniczy wsypujemy do sporego naczynia i zalewamy go wrzącą wodą. Kiedy już jesteśmy przygotowani do zabiegu, nachylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wydobywającą się parę wodną wdychamy nosem i wydychamy ustami. W efekcie zalegająca w drogach oddechowych wydzielina rozrzedzi się, a nam będzie się lżej oddychało.

Inhalacja olejkami eterycznymi


W zabiegach inhalacyjnych szczególnie sprawdzą się następujące olejki eteryczne:
 • tymiankowy – łagodzi katar, zapalenie gardła i problemy z zatokami. W celu wykonania zabiegu dodajemy kilka kropel olejku do misy z gorącą wodą i nachylamy się nad naczyniem. Z dobroczynnych właściwości tymianku nie mogą jednak korzystać osoby z nadciśnieniem i kobiety w ciąży.
 • eukaliptusowy – zmniejsza kaszel i łagodzi nieżyt nosa. Dzięki właściwościom odkażającym, bakteriobójczym i antywirusowym, dodatkowo skraca czas trwania infekcji. Zabieg inhalacji z jego użyciem udrażnia kanały nosowe i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
 • sosnowy – ma silne działanie wykrztuśne, a także doskonale odkaża oraz udrażnia górne drogi oddechowe.

Inhalacja solą


 • sól kuchenna – do wrzątku dodajemy jedną łyżkę soli. Zabieg usprawni odkrztuszanie flegmy i zadziała odkażająco. Należy jednak pamiętać, że długie wdychanie oparów może podrażnić śluzówkę, więc sesja nie powinna przekraczać 15 minut.
 • sól fizjologiczna – z racji na łagodniejsze działanie, jest zalecana dzieciom. Do wykonania zabiegu jest jednak niezbędny nebulizator, który zamienia płyn w delikatną mgiełkę.

Jak wcześniej wspomniano, aby prawidłowo przeprowadzić domową inhalację, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Oto one:
 • nie wykonujemy inhalacji częściej niż trzy razy w ciągu dnia,
 • w trakcie zabiegu robimy krótkie przerwy na schłodzenie twarzy letnią wodą,
 • po zakończeniu zabiegu powinniśmy odpocząć przez minimum 30 minut.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

“https://www.fgb.com.au/blog/cold-and-flu/3-powerful-reasons-use-steam-therapy-colds”; data dostępu: 2019-10-11

Ocena (4.2) Oceń: