Dolegliwości towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych i alergiom, takie jak nieżyt nosa czy duszności, często uniemożliwiają zaśnięcie i mocno utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście istnieją domowe sposoby na złagodzenie, a nawet wyeliminowanie objawów przeziębienia czy astmy. Jeden z najskuteczniejszych to – inhalacja.

Oto kilka najpopularniejszych metod inhalacji:
Inhalacja ziołowa
W celu przygotowania inhalacji na bazie ziół, należy nabyć w sklepie zielarskim rumianek albo szałwię lekarską. Surowiec leczniczy wsypujemy do sporego naczynia i zalewamy go wrzącą wodą. Kiedy już jesteśmy przygotowani do zabiegu, nachylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wydobywającą się parę wodną wdychamy nosem i wydychamy ustami. W efekcie zalegająca w drogach oddechowych wydzielina rozrzedzi się, a nam będzie się lżej oddychało.
Inhalacja olejkami eterycznymi
W zabiegach inhalacyjnych szczególnie sprawdzą się następujące olejki eteryczne:
- tymiankowy – łagodzi katar, zapalenie gardła i problemy z zatokami. W celu wykonania zabiegu dodajemy kilka kropel olejku do misy z gorącą wodą i nachylamy się nad naczyniem. Z dobroczynnych właściwości tymianku nie mogą jednak korzystać osoby z nadciśnieniem i kobiety w ciąży.
- eukaliptusowy – zmniejsza kaszel i łagodzi nieżyt nosa. Dzięki właściwościom odkażającym, bakteriobójczym i antywirusowym, dodatkowo skraca czas trwania infekcji. Zabieg inhalacji z jego użyciem udrażnia kanały nosowe i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
- sosnowy – ma silne działanie wykrztuśne, a także doskonale odkaża oraz udrażnia górne drogi oddechowe.
Inhalacja solą
- sól kuchenna – do wrzątku dodajemy jedną łyżkę soli. Zabieg usprawni odkrztuszanie flegmy i zadziała odkażająco. Należy jednak pamiętać, że długie wdychanie oparów może podrażnić śluzówkę, więc sesja nie powinna przekraczać 15 minut.
- sól fizjologiczna – z racji na łagodniejsze działanie, jest zalecana dzieciom. Do wykonania zabiegu jest jednak niezbędny nebulizator, który zamienia płyn w delikatną mgiełkę.
Jak wcześniej wspomniano, aby prawidłowo przeprowadzić domową inhalację, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Oto one:
- nie wykonujemy inhalacji częściej niż trzy razy w ciągu dnia,
- w trakcie zabiegu robimy krótkie przerwy na schłodzenie twarzy letnią wodą,
- po zakończeniu zabiegu powinniśmy odpocząć przez minimum 30 minut.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
“https://www.fgb.com.au/blog/cold-and-flu/3-powerful-reasons-use-steam-therapy-colds”; data dostępu: 2019-10-11