Kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne) – właściwości, działanie i rodzaje kinezjotapingu

W ciągu co najmniej ostatnich kilku lat na całym świecie rozpowszechniły się niezbyt ładne taśmy w ostrych kolorach – które widzimy często na ciałach sportowców. Było tak na przykład na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, gdzie podarowano uczestnikom aż 50 tysięcy rolek specjalnej taśmy kinezjologicznej. Niektórzy twierdzą, że to znakomity sposób, by wyleczyć różne problemy mięśniowo-szkieletowe. Ale czy to prawda? Na czym polega kinezjotaping, czyli naklejanie specjalnych taśm na różne miejsca na ciele?Taśmę terapeutyczną (kinezjologiczną) przykleja się w specjalny sposób na konkretne części ciała, fot. shutterstockTaśmę terapeutyczną (kinezjologiczną) przykleja się w specjalny sposób na konkretne części ciała, fot. shutterstock
 1. Kinezjotaping - co to jest?
 2. Jak działa kinezjotaping?
 3. Właściwości kinezjotapingu
 4. Rodzaje kinezjotapingu
 5. Gdzie i jak założyć kinezjotaping?
 6. Dla kogo kinezjotaping?

Kinezjotaping - co to jest?

Kinezjotaping jest ciekawą i unikatową terapeutyczną “techniką plastrowania”, która ma na celu łagodzenie bólu. Kinezjotaping ułatwia drenaż limfatyczny, a to wszystko dzięki stosowaniu mikroskopijnych uniesień skóry.

Oryginalnie tak zwane taśmy Kinesio zostały opracowane pod koniec lat 70. XX wieku, a obecnie na rynku dostępnych jest ponad 50 marek taśm kinezjologicznych. Oryginał stworzył dr Kenzo Kase, japoński kręgarz, który chciał stworzyć taśmę zapewniająca wsparcie, ale taką, która nie ogranicza ruchów, co jest charakterystyczne dla zwykłych taśm sportowych.

Taśma odpowiedniej klasy jest również wodoodporna i wystarczająco mocna, aby utrzymać się przez trzy do pięciu dni, nawet podczas ćwiczeń lub prysznica.

Jak wygląda taśma kinezjologiczna? Na pewno każdy ją widział - używają jej niektórzy sportowcy, zwłaszcza podczas meczów siatkówki czy wyścigów rowerowych. Ochraniają one wówczas ramiona, kolana, plecy i brzuch sportowców, a taśmy rozłożone są w specjalne wzory.

Jak działa kinezjotaping?

Taśmę terapeutyczną (kinezjologiczną) przykleja się w specjalny sposób na konkretne części działa tak, by zapewnić wsparcie, zmniejszyć ból, zmniejszyć obrzęk i poprawić wydajność, np. podczas uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej.

Oryginalna taśma jest bezlateksowa, hipoalergiczna, produkowana z włókna bawełnianego z akrylowym podkładem aktywowanym termicznie, który rozciąga się tylko wzdłuż osi podłużnej. Taśma może być rozciągnięta aż do 40% -60% jej długości spoczynkowej.

Jeśli jest prawidłowo nałożona i używana, taśma ta działa poprzez unoszenie skóry z tkanek znajdujących się tuż pod nią. Ta metoda jest skuteczna, ponieważ każdy człowiek posiada receptory nerwowe nie tylko w skórze, ale także w głębokich warstwach powięzi, mięśni i innych tkanek łącznych. Na skórze taśma ściąga górne warstwy skóry, tworząc więcej przestrzeni między skórą właściwą a mięśniami. Uważa się, że w ten sposób tworzy się więcej przestrzeni dla przepływu limfy, a tym samym lepszy drenaż limfy przez dotknięty obszar. Co więcej, w tej przestrzeni znajdują się również różne receptory nerwowe, które przesyłają określone informacje do mózgu. Taśma kinezjologiczna zmienia te informacje wysyłane przez receptory do mózgu i powoduje mniej reaktywną reakcję organizmu, umożliwiając ciału normalną pracę i usuwając niektóre blokady, które normalnie spowalniają proces gojenia. Ponadto uważa się, że taśma kinezjologiczna wpływa również na głębsze tkanki ciała.
NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI KINEZJOTAPINGU
 • Tworzy przestrzeń w stawach (np. kolanach i barkach)
 • Może zmienić sygnały na ścieżkach bólu (zmniejszać ból)
 • Może poprawić krążenie krwi i płynów limfatycznych
 • Może przyspieszyć gojenie się siniaków
 • Wspomaga procesy gojenia
Tabela przedstawiająca najważniejsze właściwości kinezjotapingu. Źródło: opracowanie własne.

Właściwości kinezjotapingu

Kinezjotaping może być stosowany na wiele sposobów; ta metoda pozwala zmniejszać bóle i stany zapalne, ułatwia i przyspiesza gojenie pooperacyjne, zapobiega urazom, wspomaga dobre krążenie i naturalne procesy gojenia organizmu. Taśma sama w sobie nie ma właściwości leczniczych. To raczej zabieg, który przedłuża efekty pracy fizjologicznej. Wymieńmy kilka jej najważniejszych zalet i właściwości:
 • Tworzy przestrzeń w stawach: jedno z badań wykazało, że stosowanie taśmy kinezjologicznej na kolanie zwiększyło przestrzeń w stawie kolanowym. Utworzona przestrzeń jest niewielka, ale pomaga to zmniejszyć ryzyko podrażnienia stawów.
 • Może zmieniać sygnały na ścieżkach bólu: niektórzy fizjoterapeuci uważają, że taśma zmienia informacje wysyłane do mózgu na temat bólu i ucisku w ciele. Wszystkie tkanki zawierają receptory czuciowe, na podstawie których mózg “wie”, gdzie jest ciało i co ono robi. Kinezjotaping tworzy pewną siłę, która niejako odciąża leżące pod nią tkanki, a przez to zmienia sygnały docierające do mózgu.
 • Może poprawiać krążenie krwi i płynów, a także przyspieszyć gojenie się siniaków: taśma kinezjologiczna może poprawić krążenie płynów limfatycznych i zmniejszyć obrzęk w miejscu zranienia. Według teorii taśma kinezjologiczna tworzy dodatkową przestrzeń podskórną, która zmienia ciśnienie w obszarze pod skórą.
Warto pamiętać, że taśm kinezjologicznych nie używa się nigdy na otwarte rany i podrażnienia. Źródło: shutterstock

Rodzaje kinezjotapingu

Istnieje kilka rodzajów kinezjotapingu, które wybiera się ze względu na oczekiwany efekt.

 • Metoda Kinesio Taping

Uważa się, że ta metoda ma fizjologiczny wpływ na kilka układów ciała: krążeniowy/ limfatyczny, nerwowy, mięśniowy i systemy powięziowe, a także na stawy.

Ta metoda jest obecnie stosowana przez terapeutów do zmian i obniżeń napięć mięśniowych, poruszania płynów limfatycznych, poprawianiu postawy i przywracaniu lub tworzeniu prawidłowych wzorców ruchowych. Z czasem ta metoda staje się bardziej ekonomiczna niż inne, ponieważ jest dość łatwa do nauczenia i stosowania, jest mniej rodzajów taśmy i może być używana przez dłuższy czas.

 • Atletyczna taśma spinająca

Taśma sportowa jest używana głównie w celu ograniczenia zakresów ruchu i zwężenia ruchu mięśni, co bywa przydatne podczas niektórych rozgrywek sportowych. Czasami jest to też wsparcie dla kontuzjowanej części ciała. Taśma sportowa jest zwykle usuwana po zakończeniu danego wydarzenia sportowego.

 • Metoda taśmowania McConnell

Metoda McConnell Taping to technika polegająca na zaklejaniu części ciała w celu wpływania na określony ruch biomechaniczny. Ta metoda wykorzystuje bardzo sztywną, silnie przylegającą taśmę, która jest nakładana nie dłużej niż 18 godzin i często na krótsze okresy ze względu na większy dyskomfort pacjenta.

Gdzie i jak założyć kinezjotaping?

Taśmy kinezjotapingu nie są bardzo drogie, a ceny zależą od jakości. Można je stosować samemu, jeśli nauczy się odpowiedniej techniki naklejania - nie warto podejmować się tej czynności bez wcześniejszego przeszkolenia u profesjonalisty. Należy zwracać uwagę na to, by taśmy pochodziły z zaufanego źródła. Najlepiej skontaktować się w tym celu ze specjalistą od kinezjotapingu lub fizjoterapeutą, który się w tym specjalizuje. Fizjoterapeuta jest w stanie pokazać, jak przykleić taśmę we wzorze, który pomoże w konkretnym problemie, ponieważ taśma może być nakładana we wzór X, Y, I lub wachlarzowy, w zależności od ustalonych celów. Czasami potrzebne są także paski stabilizacyjne i dekompresyjne.

Nie należy przyklejać taśmy na żadnym obszarze skóry, który jest uszkodzony, zadrapany, oparzony, podrażniony. Skóra nie może być nawilżona balsamem lub olejkami. Czasami koniecznie jest także usunięcie owłosienia, ponieważ ogranicza ono przyczepność. Skóra nie może być spocona przed nałożeniem taśm ani godzinę po aplikacji (podobnie jest z kąpielą pod prysznicem lub w basenie). Kiedy taśmy są już nałożone, należy pocierać skórę energicznie w górę i w dół, by aktywować zawarty w niej klej, który jest wrażliwy na ciepło.

Dobrze nałożone taśmy powinny wytrzymać na skórze kilka dni (między 3 a 5). Po kilku dniach zaczyna sama odchodzić. Należy ściągać ją delikatnie i powoli, nie szarpać – można nałożyć w to miejsce trochę olejku lub oliwki dla dzieci. Warto przyciskać delikatnie skórę i pociągać ją od siebie i do siebie, umiejętnie ściskać skórę i odciągać taśmę w kierunku końcówki. W razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty.
Przed pierwszym użyciem taśmy kinezjologicznej, warto skonsultować się ze specjalistą. Źródło: shutterstock

Dla kogo kinezjotaping?

Przede wszystkim potrzebnych jest więcej badań, by wykazać, że kinezjotaping jest jednoznacznie korzystny, ponieważ niektóre z nich wskazują na brak różnic w wynikach między taśmą kinezjologiczną a efektem placebo; inne pokazują minimalne lub umiarkowane korzyści. Wiele badań wskazuje również, że plastrowanie kinezjologiczne jest najskuteczniejsze, gdy stosuje się je razem z konwencjonalnymi metodami leczenia.

Taśmowanie przyda się osobom, które odniosły jakieś obrażenia; fizjoterapeuci czasami stosują je jako część ogólnego planu leczenia. Terapia ta pomaga łagodzić ból lub obrzęki. Plastrowanie kinezjologiczne może pomóc przy chorobach takich jak zespół stresu rzepkowo-udowego, zespół tarcia opaski IT lub zapalenie ścięgna Achillesa. Wykazano, że taśma może pomóc w wydajności zmęczonych mięśni, np. u sportowców (a przy okazji umożliwia ona normalne poruszanie się, co nie jest oczywiste w innych rodzajach taśm). Taśma kinezjologiczna może także korygować postawę, np. w mięśniach szyjnych. Pomaga pacjentom po udarze, którzy uczą się prawidłowego sposobu chodzenia.

Warto pamiętać, że taśm kinezjologicznych nie używa się nigdy na otwarte rany i podrażnienia, a także na alergie, wrażliwą skórę lub w przypadku niektórych chorób (odradza się stosowanie kinezjotapingu osobom chorym np. na raka lub cukrzycę). Przed pierwszym skorzystaniem z terapii, należy się zgłosić do profesjonalisty, który pomoże dobrać taśmy, wzór i nauczy ich specjalnego zakładania i ściągania.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://kinesiotaping.com/about/what-is-the-kinesio-taping-method/”; data dostępu: 2021-03-26
 2. “https://www.healthline.com/health/kinesiology-tape”; data dostępu: 2021-03-26
 3. “https://www.medicinenet.com/kinesio_tape/article.htm”; data dostępu: 2021-03-26
 4. “https://www.runnersworld.com/health-injuries/a23791766/kt-tape/”; data dostępu: 2021-03-26
 5. “https://www.physio-pedia.com/Kinesiology_Taping”; data dostępu: 2021-03-26
 6. “https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/fitness/tape-measure-does-the-kinesio-strip-work-1.3434017”; data dostępu: 2021-03-26
Ocena (3.9) Oceń:
Pasaż zakupowy