Masaż Kobido – historia, działanie i efekty po stosowaniu masażu Kobido

Masaż Kobido nie jest tak znany jak inne japońskie techniki manualne, ale w ostatnich latach zyskuje sobie coraz większą popularność jako alternatywa dla zabiegów chirurgii plastycznej. W języku japońskim nazwa „Kobido” oznacza „Dom pachnącego piękna” i określenie to dobrze oddaje główne atrybuty masażu: jego tradycyjny charakter oraz nacisk na efekty estetyczne.Masaż Kobido wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Źródło: shutterstockMasaż Kobido wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Źródło: shutterstock
  1. Historia japońskich masaży
  2. Czym jest masaż Kobido?
  3. Jak wygląda rytuał Kobido?
  4. W jaki sposób masaż Kobido pomaga urodzie?
  5. Dla kogo przeznaczony jest masaż Kobido?
Masaż Kobido pojawia się jako nowość w ofercie coraz większej liczby współczesnych salonów spa i gabinetów kosmetycznych. Nie zawsze jednak pod tą nazwą kryje się faktyczny japoński rytuał przeprowadzony w zgodzie z liczącymi sobie ponad pięćset lat zasadami – licencjonowanych praktyków Kobido jest jednak na świecie wciąż niewielu. Nie należy się tym jednak zrażać – nawet okrojony nieco masaż twarzy może przynieść bardzo pozytywne rezultaty dla urody. Zdaniem praktyków Kobido, ich rytuał jest jednak najstarszą i najbardziej technicznie doskonałą formą japońskiego masażu twarzy.

Historia japońskich masaży


Uważa się, że masaże przywędrowały do Japonii ok. 1000 roku p.n.e. wraz z mnichami buddyjskimi, którzy studiowali w Chinach. Dopiero w VIII w. n.e. rozwinęła się jednak pierwsza oryginalna technika japońska zwana „Tui Na”, co w dosłownym przekładzie oznacza: pchnąć, podnieść i ścisnąć. Położyła ona podwaliny pod praktykowany dziś na całym świecie masaż Shiatsu, ale ów paradoksalnie jest wynalazkiem dopiero XX w.

Wcześniej jednak, bo już w XIV w. japoński lekarz Akashi Kan Ichi rozwinął swoją własną wersję „Tui Na”, która wpisała się do historii pod nazwą Anma i w najprostszym ujęciu polega na aplikowaniu ucisku przy jednoczesnym pocieraniu skóry. Anma wykorzystywana jest po dziś dzień jako praktyka terapeutyczna, ale w XV w. na fali zainteresowania korzyściami płynącymi z ludzkiego dotyku wyodrębniła się oddzielna gałąź masażu skupiona przede wszystkim na poprawie wyglądu i przeciwdziałaniu upływowi czasu. Legenda głosi, że w 1472 r. na południe od góry Fidżi odbył się wielki konkurs masażu, w czasie którego dwóch mistrzów Anma przez długiego miesiące rywalizowało ze sobą, skupiając się m.in. na masażu twarzy. Z dorobku obu powstał system KOBIDO, który dziś zarejestrowany jest jako nazwa handlowa i wymaga specjalistycznego szkolenia oraz koncesji masażystów, aby mógł być oferowany pod tą właśnie nazwą.

Jako rodzinna tradycja i firma zarazem Kobido przechodzi z pokolenia na pokolenie, a tylko aktualny potomek słynnej linii masażystów uprawniony jest do szkolenia dalszych mistrzów i nauczycieli.

Czym jest masaż Kobido?


Masaż Kobido w swojej esencji jest przede wszystkim masażem twarzy zamierzonym na stymulację mięśni mimicznych. Wykorzystuje on nie tylko klasyczny ucisk, ale także wibracje i oklepywanie, aby zmusić mięśnie do pracy i jednocześnie wspomóc krążenie w tkankach twarzy. Mistrzowie Kobido masują jednak także szyję, ramiona, dłonie i stopy. Wiedza i umiejętności związane z masażem Kobido podzielone są na pięć oficjalnych poziomów, z których tylko ostatni umożliwia uczenie nowych adeptów masażu.

Praktyka Kobido obejmuje 48 kategorii ruchów (łącznie około tysiąca ruchów), które w bezpośredni sposób odnoszą się do szerszej wschodniej filozofii: ideą masażu jest zamiana części damskiego pierwiastka Yin, na jasny, aktywny i męski element Yang w celu ogólnej poprawy energii Chi danego organizmu. Niewtajemniczonym należy wyjaśnić, że wedle pradawnej chińskiej wiary Chi decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu, a człowiek miałby robić wszystko, aby ułatwiać jej przepływ i równowagę, zapobiegając ewentualnym blokadom. Filozofia Kobido mówi, że najdoskonalsze piękno jest wynikiem harmonii zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Techniki masażu po trochu oddziałują na wszystkie te sfery, a w połączeniu ze specjalistycznymi produktami pomagają osiągnąć naprawdę piękną skórę.
Masaż kobido jest starojapońską praktyką, której często towarzyszy rytualna oprawa. Źródło: shutterstock

Jak wygląda rytuał Kobido?


Masaż Kobido przebiega wedle ściśle określonej struktury, którą masażyści zgłębiają w ciągu długich godzin studiów. W przeciwieństwie do praktykowanych często masaży relaksacyjnych twarzy i dekoltu ręce masażysty poruszają się niezwykle szybko pocierając, muskając, szczypiąc, pociągając i poklepując skórę twarzy w sposób bardzo dynamiczny. Dotykana jest cała twarz wraz z szyją i ramionami.
Cały rytuał rozpoczyna się od oczyszczenia skóry za pomocą gorącego, wilgotnego ręcznika, który dodatkowo przygotowuję tkankę na manualną stymulację. Do masaży wykorzystuje się organiczne preparaty licencjonowanych japońskich firm, opierające się o takie składniki jak:
  • zielona herbata – znana przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych;
  • grzyby Reishi – działające niczym rozjaśniający i rozświetlający tonik na skórę;
  • czerwony żeń-szeń Kirin – regulujący gospodarkę hormonalną i pomagający pozbyć się stresu;
  • japońską śliwkę – bogatą w minerały alkaliczne, mające przywracać mięśniom twarzy ich siłę; posiada ona również właściwości detoksykacyjne;
  • rdestowiec ostrokończysty – cenione w Japonii ziele, które łagodzi stany zapalne i poprawia krążenie w tkankach.

Zabronione jest użycie produktów zawierających parabeny, pigmenty, zapachy, oleje mineralne i inne kontrowersyjne składniki chemiczne.

Cały seans trwa około 90 minut i obejmuje kolejno fazy relaksacji, a następnie silnej stymulacji. Oprócz dłoni wykorzystywany jest często bambusowy kijek oraz okrągłe kamienie kwarcowe, które na zakończenie masażu roluje się po twarzy.
Schemat przedstawiający korzyści z masażu kobido; opracowanie własne

W jaki sposób masaż Kobido pomaga urodzie?


Masaż Kobido jest przede wszystkim masażem odmładzającym gwarantującym według jego zwolenników efekt porównywalny z procedurą liftingu. Relaksacyjne ruchy pozwalają zlikwidować napięcie nerwowe, usuwając z twarzy oznaki stresu, podczas gdy techniki stymulacyjne poprawiają ukrwienie tkanki i działają na mięśnie mimiczne zmuszając je do pracy, a konsekwencji wzmocnienia się.
Korzyści estetyczne obejmują więc przede wszystkim prewencję i wygładzenie pierwszych zmarszczek, poprawę kolorytu cery, wygładzenie jej i ujędrnienie, a także zwiększenie jej napięcia. Regularne masaże mogą pomóc redukować widoczne blizny, wspomagać regenerację skóry, a także wzmacniać poziom jej nawilżenia.

Pośrednio, masaż Kobido może przynieść również korzyści zdrowotne, pośród których wymienia się przede wszystkim ulgę w chronicznych bólach głowy, redukcję zmęczenia i poziomu stresu, a także pomoc w walce z bezsennością.
Korzeń żeńszeniu jest jednym z podstawowych składników kosmetyków wykorzystywanych do masażu Kobido. Źródło: shutterstock

Dla kogo przeznaczony jest masaż Kobido?


Masaż Kobido poleca się przede wszystkim kobietom po 30 roku życia, które zaczynają obserwować już pojawianie się pierwszych zmarszczek i utratę elastyczności skóry na twarzy. Jest to zarazem propozycja dla cierpliwych – aby uzyskać pożądane rezultaty wymagane jest odbycie serii co najmniej dziesięciu masaży przeprowadzanych w odstępach 2-3 tygodni.

Masaż Kobido natomiast nie jest rekomendowany dla kobiet w ciąży, osób cierpiących na choroby serca oraz nowotwory, a także borykających się z nasilonym trądzikiem, bliznami na twarzy lub wysypką. Przeciwwskazaniem może być również uraz szyi.
Ogólnie rzecz biorąc jednak, masaż Kobido jest bezpieczną, choć nietanią formą walki z procesem starzenia, która pozwala wszak zaoszczędzić wydatków i cierpień związanych z odmładzającymi zabiegami chirurgicznymi. Opinie kobiet, które zdecydowały się pełną terapię, są wyjątkowo pozytywne!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. Kobido, Inc. ; “What is kobido?”; data dostępu: 2020-10-05
2. NaturalHealers.com; “History of Massage Therapy”; data dostępu: 2020-10-05
3. Ladyfirst; “Kobido massage: the natural lifting of the face”; data dostępu: 2020-10-05
4. Elisa Caberlotto i in.; “Effects of a skin-massaging device on the ex-vivo expression of human dermis proteins and in-vivo facial wrinkles”; data dostępu: 2020-10-05
5. Réseau des massothérapeutes professionnels du Québec; “Kobido massage”; data dostępu: 2020-10-05

Ocena (2.6) Oceń: