Masaż lomi lomi – historia, działanie i efekty po stosowaniu masażu lomi lomi

Masaże relaksacyjne stają się coraz bardziej popularne i zyskują duże grono zwolenników. Masaż Lomi lomi jest hawajskim rodzajem masażu, który przeprowadza się w celu poprawienia stanu fizycznego i psychicznego organizmu. Jest on zgodny z zasadami filozofii hawajskiej która stawia nacisk na spójność fizyczności z psychiką człowieka, swobodny przepływ energii oraz siłę miłości. Co warto wiedzieć o masażu lomi lomi? Dlaczego jest taki wyjątkowy?Lomi lomi jest rodzajem masażu wywodzącym się z wysp hawajskich, fot. shutterstockLomi lomi jest rodzajem masażu wywodzącym się z wysp hawajskich, fot. shutterstock
  1. Lomi lomi – co to takiego?
  2. Na czym polega masaż lomi lomi?
  3. Jak przebiega masaż lomi lomi?
  4. Jakie korzyści przynosi masaż lomi lomi?
  5. Czy masaż lomi lomi jest dla każdego?
  6. Masaż lomi lomi – tak czy nie?

Lomi lomi – co to takiego?


Masaż lomi lomi to sztuka pracy z ciałem, która wywodzi się z Hawajów i znana jest tam od setek lat. Jednak do  innych części świata ten rodzaj masażu dotarł dopiero w drugiej połowie XX wieku i wtedy też zyskał dużą popularność. W języku hawajskim słowo „lomi” oznacza  „naciskanie, ugniatanie, pocieranie, praca nad stroną zewnętrzną i wnętrzem". Innym znaczeniem jest „dotyk miękkiej, aksamitnej łapy zadowolonego kota". Powtórzenie tego słowa wzmacnia jego znaczenie - tak więc podwójne “lomi” podkreśla siłę i jakość nacisku. Zatem masaż lomi lomi jest masażem intensywnym, dającym jedyne w swoim rodzaju uczucie błogości, które przenika zarówno przez ciało, jak i duszę. Zapewnia odprężenie i zaspokaja potrzebę kontaktu fizycznego.

Według hawajskiej filozofii, nazywanej huną, człowiek jest częścią natury, dlatego też jest w stanie sam się uzdrawiać, a narzędziem, które mu na to umożliwia jest miłość, rozumiana jako dzielenie się oddechem i radością. Masażysta w trakcie masażu lomi lomi pomaga uwolnić tę uzdrawiającą moc kryjącą się we wnętrzu każdego z nas. Hawajczycy wierzą, że masaż ten ma uruchomić płynny ruch energii w ciele, co zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie i redukcję negatywnego napięcia. Filozofia życia Hawajczyków, w której lomi lomi odgrywa dużą rolę, mówi, że masaż ten ma nie tylko właściwości lecznicze, ale także służy głębokiej osobistej transformacji i prawdziwemu „spotkaniu” z własnym ciałem i duszą. Dodatkowo masaż ma uruchomić płynny ruch energii w ciele, co zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie i redukcję negatywnego nastroju.

Pierwotnie rytuał związany z masażem lomi lomi zarezerwowany był tylko dla władców i mieszkańców pochodzących z wyższych sfer społecznych. Masażowi poddawano się u jedynie przed ważnymi wydarzeniami z życia, jak np. koronacja królewska, wkroczenie w dorosłość, długa i daleka podróż czy podjęcie trudnej i bardzo ważnej decyzji. Ceremonia z nim związana trwała kilkanaście godzin, a niekiedy nawet kilka dni i była połączona ze świętym tańcem hula oraz śpiewami hawajskimi. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali kahuni – najwybitniejsi mistrzowie uzdrawiania. Natomiast wiedza o nim była przekazywano ustnie z pokolenia na pokolenie.
Na podstawie: http://learn.healthpro.com/lomi-lomi-massage/

Na czym polega masaż lomi lomi?


Masaż lomi lomi wykonuje się na całym ciele, z wyłączeniem części intymnych. Przeprowadza się go przy pomocy rozgrzanego olejku, który rozprowadzany jest bezpośrednio na skórze, by uprzyjemnić klientowi zmysłowe doznania. Osoba poddająca się masażowi lomi lomi musi być naga, ale z zasłoniętymi ręcznikiem intymnymi partiami ciała, chociaż klatka piersiowa powinna być odkryta. Duże znaczenie w trakcie sesji odgrywa hawajska muzyka, która musi być odpowiednio dobrana i ma wprowadzić w dobry nastrój, zapewniając harmonię, komfort i efektywność. Jednorazowa sesja powinna trwać od półtorej do dwóch godzin.

Masażysta powinien mieć indywidualne podejście do każdego klienta. Powinien wsłuchiwać się w sygnały płynące z ciała klienta, czyli powinien skupić się na oddechu i znakach, które wysyła ciało osoby masowanej. Zgodnie z nimi powinien dobierać właściwe techniki masażu. Ruchy wykonywane przez masażystę muszą być płynne i proste, mają odzwierciedlać elementy naturalnie występujące w przyrodzie, np. ruch fal morskich czy palm rozkołysanych wiatrem. Mogą to być między innymi głaskanie, potrząsanie, ugniatanie, pocieranie, przytulanie, rozciąganie, obracanie, zginanie i prostowanie różnych części ciała. Technika, którą stosuje masażysta zawsze jest odpowiednio i indywidualnie dopasowywana do potrzeb klienta, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania.
W trakcie zabiegu ciało natłuszczane jest aromatyczną mieszanką naturalnych olejków, a w tle gra tradycyjna hawajska muzyka, fot. shutterstock

Jak przebiega masaż lomi lomi?


Masaż rozpoczyna się od konwersacji masażysty z klientem na temat dolegliwości, przebytych chorób, kontuzji i urazów. Taki wywiad pozwala ustalić i dobrać odpowiednią technikę masażu. Klient może też  także sam wyrazić jaką sferę czy temat w swoim życiu pragnie uzdrowić w trakcie zabiegu. Masaż lomi lomi odbywa się na tradycyjnym stole do masażu. W trakcie masażu ciało natłuszczane jest aromatyczną mieszanką naturalnych olejków, które ułatwiają i upłynniają ruchy masażysty. Natomiast w całym pomieszczeniu powinna unosić się przyjemna woń kadzidełek lub olejków eterycznych, które są specjalnie dobierane do potrzeb klienta. Masaż wykonywany jest obiema dłońmi i przedramionami ze zmiennym naciskiem, który zintegrowany jest z muzyką grającą w tle.

Klient najpierw kładzie się na brzuchu, a masażysta zajmuje się kolejno: plecami, ramionami i nogami. Ruch podstawowy wykonuje się za pomocą przedramion – rozpoczyna go od barku, potem przenosi ruch wzdłuż kręgosłupa i robi obrót przedramieniem, który wyznacza linię ruchu na pośladku. Następnie powraca w górę bokiem ciała, prowadząc ruch przedramieniem dbając o to, by ruch był płynny i ciągły.

W trakcie kolejnej części masażu klient leży na plecach, a kolejno masowane są ramiona, klatka piersiowa, nogi i brzuch. Linia ruchu podstawowego rozpoczyna się od ramienia, biegnie przez środek klatki piersiowej i wzdłuż dolnych żeber, a przy powrocie jest kontynuowana w okolicach pępka i wraca bokiem ciała.

Po takim masażu zaleca się leżenie przez dłuższą chwilę, odprężenie, wyciszenie i skupienie na własnych uczuciach. Można nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Taki powrót do rzeczywistości powinien odbywać się bardzo powoli, alby uniknąć stresu związanego z pośpiechem. Zarówno przed samym zabiegiem, jak i bezpośrednio po nim, zaleca się picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej

Jakie korzyści przynosi masaż lomi lomi?


Hawajski masaż lomi lomi przynosi masę korzyści – nie tylko tych fizycznych i pielęgnacyjnych, ale także duchowych. Przede wszystkim znakomicie uspokaja, odpręża, koi nerwy i wycisza zapewniając ulgę w stanach przewlekłego stresu. Pozawala oderwać się na chwilę i zapomnieć o swoich osobistych problemach oraz całym świecie. Wyzwala wewnętrzną siłę, stabilizuje równowagę energetyczną, poprawia samopoczucie oraz sprawia, że człowiek otwiera się nie tylko na samego siebie, ale także na innych ludzi, a także zaczyna pozytywnie myśleć i działać.

Masaż lomi lomi w pewien sposób zaspokaja potrzebę fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Masażysta ma za zadanie przekazać masowanemu pełną akceptację, wsparcie i życzliwość. Dlatego też ten hawajski masaż określany jest również „masażem troskliwych (kochających) rąk”.

Jeśli chodzi o korzyści dotyczące zdrowia fizycznego, masaż lomi lomi skutecznie poprawia krążenie oraz przepływ limfy, uelastycznia ciało, a zwłaszcza zastałe stawy. Dodatkowo podkręca przemianę materii oraz proces spalania tkanki tłuszczowej.

Masaż lomi lomi, oprócz masażu relaksacyjnego, to również sposób na życie. Masażyści bardzo często doradzają w sprawach zdrowej diety i stylu życia. Tradycyjni hawajscy masażyści często wolą masować osoby w ich własnych domach zamiast w spa, przez co mają z nimi bliższy kontakt.
Lomi lomi jest masażem intensywnym, dającym jedyne w swoim rodzaju uczucie błogości, które przenika zarówno przez ciało, jak i duszę, fot. shutterstock

Czy masaż lomi lomi jest dla każdego?


Z hawajskiego masażu lomi lomi powinni korzystać przede wszystkim ci, którzy zmagają się z różnymi lękami, stanami depresyjnymi, niepokojem czy przewlekłym stresem. Jest także świetnym rozwiązaniem dla osób przepracowanych oraz zmagającym się z bólem pleców, głowy i reumatyzmem. Taki zabieg odprężający dobrze zrobi również osobom z obniżoną odpornością fizyczną i psychiczną.

Jednak masaż lomi lomi nie jest odpowiedni dla wszystkich. Z jego zabiegów nie mogą korzystać osoby, które mają podwyższoną temperaturę ciała, borykające się z różnymi dolegliwościami skórnymi oraz leczący się na wszelkie schorzenia zakaźne. Poza tym z tej techniki relaksacyjnej nie powinny także podchodzić osoby chorujące na żylaki oraz z problemami żołądkowymi.

Dodatkowo kobiety w ciąży oraz przechodzące menstruację nie powinny korzystać z zabiegów z wykorzystaniem masażu lomi lomi. Leżenie na brzuchu w tych przypadkach będzie mocno utrudnione, a w przypadku ciężarnych wręcz wykluczone. Masażysta powinien posiadać kompletną wiedzę na temat stanu zdrowia klienta, aby odpowiednio dobrać i dopasować ruchy, technikę oraz siłę dla osoby masowanej.

Masaż lomi lomi – tak czy nie?


Chociaż aktualnie istnieje wiele różnych technik masażów relaksacyjnych, to masaż hawajski znacznie wyróżnia się na ich tle, głównie indywidualnym podejściem do osoby masowanej. Masaż lomi lomi oprócz masażu relaksacyjnego to również sposób na życie, ponieważ cały rytuał z nim związany odnosi się do tradycyjnej filozofii hawajskiej. Masaż lomi lomi ma zapewnić nie tylko odprężenie fizyczne, ale również doświadczyć duchowych przemian, które mają nam pomóc zwalczyć swoje lęki i problemy oraz otworzyć się na świat. Hawajski masaż lomi lomi oddziałuje jednocześnie na trzy sfery ciała: fizyczną, psychiczną oraz duchową. Od czasu do czasu powinniśmy sobie zafundować taki uzdrawiający rytuał.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

1. “https://goodspaguide.co.uk/features/lomi-lomi-massage”; data dostępu: 2020-10-12
2. “https://www.angieslist.com/articles/what-expect-lomi-lomi-massage.htm”; data dostępu: 2020-10-12
3. “https://www.massagemag.com/lomilomi-hawaiian-massage-87100/”; data dostępu: 2020-10-12
4. “https://health.howstuffworks.com/wellness/spa-health/lomi-lomi-massage.htm”; data dostępu: 2020-10-12
5. “https://willowmassageaz.com/lomi-lomi-massage/”; data dostępu: 2020-10-12
6. “http://learn.healthpro.com/lomi-lomi-massage/”; data dostępu: 2020-10-12

Ocena (3.2) Oceń: