Naturalne leczenie objawów uczulenia na promieniowanie UV

Lato trwa. Niestety nie wszyscy mogą się beztrosko cieszyć jego urokami. W przypadku alergii, nawet krótkotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, bez odpowiednio dopasowanej ochrony, skutkuje pojawieniem się przykrych podrażnień skórnych. Na szczęście istnieją naturalne sposoby ich łagodzenia. Z pomocą przyjdą nam kojące kąpiele, okłady i maseczki.


Pierwsze objawy alergicznej reakcji na promieniowanie UV pojawiają się z reguły po ok. 48 godzinach od momentu kontaktu ze słońcem. Z reguły zmiany skórne występują w obrębie twarzy, szyi i ramion. Mają formę rumienia lub swędzących pęcherzyków. Zazwyczaj powstają w wyniku ekspozycji na promieniowanie oraz działania substancji fotouczulającej, którą zawierał np. ziołowy lek nierozsądnie przyjęty przez pacjenta przed kąpielą słoneczną. Aby przyspieszyć proces gojenia się stanów zapalnych na skórze, powinniśmy spróbować następujących naturalnych zabiegów łagodzących:

KOJĄCE OKŁADY
Prawidłowo aplikowane okłady nasączone kojącymi roztworami skutecznie zmniejszą uczucie pieczenia i świądu. Najsilniejsze działanie przeciwzapalne wykazuje sok z aloesu, który zawiera regenerującą aloektynę. Wacik nasączony płynnym ekstraktem z tej rośliny należy przykładać do chorego miejsca przez ok. 15 minut – najlepiej kilka razy dziennie. Równie korzystnie zadziałają okłady przygotowane ze zsiadłego mleka. Jako że produkt ten zawiera żywe kultury bakterii, przywraca skórze właściwe pH. Co więcej, dostarcza naszemu ciału witamin, które przyspieszają proces odbudowy uszkodzeń naskórka. Wacik nasączony mlekiem należy przykładać do stanu zapalnego przez kilkanaście minut, a następnie spłukać resztki preparatu zimną wodą.

ŁAGODZĄCA MASECZKA
Oprócz okładów możemy również stosować kojące maseczki o działaniu nawilżającym, odżywczym i odbudowującym. Pożądane efekty przyniesie z pewnością preparat przygotowany z mleka kokosowego i jogurtu. W celu sporządzenia kosmetyku wystarczy zmieszać 3 łyżeczki roślinnego mleka z jogurtem naturalnym. W tak przygotowanej masie należy zamoczyć gazę i przyłożyć ją do problematycznego miejsca na skórze. Zabieg powinien trwać ok. 15 minut. Należy go powtarzać codziennie aż do momentu ustąpienia zmian skórnych.

KĄPIEL CHŁODZĄCA
Jako że poczucie zimna sprawia, że naczynia krwionośne się kurczą, chłodząca kąpiel to doskonały sposób na szybkie zmniejszenie obrzęku spowodowanego nadwrażliwością na promieniowanie UV. W celu przygotowania leczniczej kąpieli wystarczy umieścić w wypełnionej wodą wannie bawełniany woreczek z płatkami owsianymi. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 20 minut. Po jego zakończeniu zmiany alergiczne będą o wiele mniej widoczne.

Zwiększenie efektywności naturalnych zabiegów
W celu wsparcia naturalnej terapii objawów uczulenia na słońce, można dodatkowo suplementować wapno i witaminę D. Należy również pamiętać o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej, która jest niezbędna podczas letnich spacerów tudzież rowerowych wycieczek.
Alicja Chrząszcz
Ocena (1.0) Oceń: