Sauna infrared (sauna na podczerwień) – opis, właściwości i działanie sauny infrared

Czy sauna infrared jest lepsza niż sauna tradycyjna? Jak działa sauna infrared? Czy mogę mieć saunę infrared w domu? – to pytania, które z pewnością zadają sobie wszyscy fani zdrowego odpoczynku i relaksu, kiedy pierwszy raz dowiadują się o saunie na podczerwień. Sprawdźmy, czy naprawdę możemy cieszyć się jej zbawiennymi właściwościami na co dzień, czasem nawet nie wychodząc z własnego domu!Wnętrze sauny fińskiej, panele na podczerwień do zabiegów medycznych, klasyczna drewniana sauna. Źródło: shutterstockWnętrze sauny fińskiej, panele na podczerwień do zabiegów medycznych, klasyczna drewniana sauna. Źródło: shutterstock
 1. Sauna infrared – co to takiego i czym różni się od sauny tradycyjnej?
 2. Zalety sauny infrared
 3. Jak korzystać z sauny infrared? Krótka instrukcja obsługi
 4. Dla kogo jest sauna infrared?
 5. Czy warto skorzystać z sauny infrared?

Sauna infrared – co to takiego i czym różni się od sauny tradycyjnej?


Na początek warto odróżnić kilka rodzajów sauny:
 • sauny suche – są ogrzewane ogniem, gorącymi kamieniami, gazem lub elektrycznością;
 • sauny parowe – wytwarzają parę, nakładając wodę na element grzejny;
 • sauny na podczerwień – wykorzystują promienniki podczerwieni do emitowania światła, które dostarcza promieniujące ciepło, które jest absorbowane przez powierzchnię skóry.

Sauna infrared, czyli sauna na podczerwień, charakteryzuje się tym, że w jej przypadku ciepło wytwarzane jest przez światło. Sauna, którą znamy tradycyjnie, wykorzystuje ciepło do ogrzania całego otoczenia, które z kolei ogrzewa ciało; w saunie infrared nagrzewane jest bezpośrednio tylko ciało, a nie otaczające go powietrze. Różnicą jest także temperatura, ponieważ efekt pocenia się i przyspieszonego tętna w saunie na podczerwień uzyskuje się przy dużo niższych temperaturach niż w saunie tradycyjnej. Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych prawidłowego stosowania sauny infrared, mogą więc z niej korzystać nawet osoby starsze lub takie, które nie tolerują wysokich temperatur. Plusem sauny infrared jest również to, że jest ona tańsza, dostępna i łatwiejsza do zamontowania w domu lub nawet w mieszkaniu niż sauna sucha – ogrzewana ogniem czy też sauna parowa.
Wnętrze sauny na podczerwień. Źródło: shutterstock

Zalety sauny infraredSauna na podczerwień ma niewątpliwie sporo plusów – jakie są najważniejsze powody, dla których warto jej wypróbować?

Oczyszcza z toksyn

Skóra, która jest naszym największym organem, ma zdolność oczyszczania się z toksyn i zbędnych elementów przemiany materii, m.in. właśnie dzięki wydzielaniu potu. Sauna to działanie wywołuje i przyspiesza, co może mieć zbawienne skutki zdrowotne. Pocenie się aktywuje i intensyfikuje wydalanie toksyn z ciała, a wywoływanie tego efektu poprzez ciepło podczerwone daje nawet dodatkowe korzyści - poza niewątpliwym i odczuwalnym natychmiast efektem relaksacyjnym, jakie ma na ludziach (wykazano, że po sesji w saunie poziom endorfin wzrasta), udowodniono także, że jest korzystne w przypadku dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, detoksykacji metali ciężkich, zwiększonego przepływu krwi i pobudzania aktywności komórek układu odpornościowego. Regularne kąpiele w saunie pomagają wydalać toksyny, takie jak arsen, kadm, ołów i rtęć.
Spala tłuszcz

Nie bez znaczenia jest fakt, że organizm w saunie typu infrared poci się w niższych temperaturach niż w saunach tradycyjnych – sprawia to, że ludzie lepiej to tolerują; dla wielu osób przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze jest niekomfortowe lub nawet niebezpieczne. Ponadto sauny na podczerwień wnikają głębiej w głąb skóry – nawet od trzech cali – co spala tłuszcz, a więc pomaga w kontrolowaniu wagi, ale także we wspomnianej już detoksykacji, ponieważ wiele toksyn, które w sobie mamy, znajduje się właśnie w tkance tłuszczowej. Według Journal of the American Medical Association regularne korzystanie z sauny wpływa na układ sercowo-naczyniowy podobnie jak bieganie, a więc sauna infrared spala kalorie! A to nie wszystko. Wykazano, że regularne korzystanie z sauny reguluje apetyt! Sauna infrared może także skutecznie redukować cellulit, ponieważ istnieje bezpośredni związek między spowolnieniem tempa metabolizmu, a magazynowaniem toksyn w komórkach tłuszczowych. Korzystanie z sauny i ciepła podczerwieni, może czasowo zwiększyć tętno i sprzyjać tymczasowemu wzrostowi miejscowego krążenia krwi, a w efekcie pomagać w redukcji tak zwanej skórki pomarańczowej. Ten wzrost krążenia może nawet pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych przewlekłych chorób skóry! Dodatkowo pocenie się, które wywołuje sauna na podczerwień, pozwala wydostać się zanieczyszczeniom z porów i na bieżąco oczyszczać skórę.

Uśmierza ból

Z tego typu sauny zadowolone będą osoby, które borykają się z bólem w stawach – korzystanie z sauny na podczerwień sprzyja tymczasowemu zwiększeniu przepływu krwi do mięśni i może przynieść prawie natychmiastową ulgę; mięśnie najlepiej rozluźniają się, gdy tkanki są ciepłe, a ciepło podczerwieni łagodzi ich napięcia.

Łagodzi bezsenność

Sauna infrared może być ciekawym sposobem łagodzenia niewielkich dolegliwości związanych z bezsennością. Co prawda wszyscy przyznamy, że dużo lepiej zasypia nam się, gdy przestrzeń wokół jest raczej chłodna i ciemna niż jasna i ciepła (np. dlatego dużo trudniej zasypiamy latem), ale korzystanie z sauny na podczerwień sprzyja odpowiedniej termoregulacji. Ogrzanie ciała, a następnie jego schłodzenie, przyspiesza proces zasypiania mózgu. Korzystanie z sauny wieczorem, przed snem, wycisza ciało i umysł, sprzyja wypoczynkowi, co może pozwolić spać dłużej i lepiej.

Relaksuje

Już zaledwie kilka minut w łagodnym, ale intensywnym cieple sauny infrared sprzyja poczuciu zrelaksowania, odmłodzenia, pozwala uwolnić się od niepotrzebnych napięć i stresów. Odpowiednia ilość hormonów szczęścia w organizmie, a co za tym idzie – dobre samopoczucie - sprzyja także zdrowiu ciała.

Wspomaga układ krążenia

Jeśli nie czujesz się jeszcze przekonany – stawiam przed Tobą naprawdę mocny argument. Badanie z 2018 roku wykazało, że kąpiel w saunie cztery do siedmiu razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia nawet o 58%! Ciepło sauny rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, co obniża ciśnienie krwi.

ZALETY KORZYSTANIA Z SAUNY INFRARED
 • Oczyszcza z toksyn
 • Spala tłuszcz
 • Uśmierza ból
 • Łagodzi bezsenność
 • Relaksuje
 • Wspomaga układ krążenia
Tabela przedstawiająca zalety stosowania sauny infrared. Źródło: opracowanie własne.

Jak korzystać z sauny infrared? Krótka instrukcja obsługi


Z sauny nie powinno się korzystać dłużej niż 15-20 minut bez przerwy; po upływie tego czasu należy ciało stopniowo ostudzić. Należy stanowczo unikać alkoholu i leków, które mogą osłabiać pocenie się i powodować przegrzanie przed i po saunie. Przed i po każdej sesji należy wypić dwie do czterech szklanek zimnej wody – możesz ją także wnieść do sauny, jeśli jesteś wrażliwy na wyższe temperatury. Nie zaczynaj od najwyższych temperatur i nie przeciągaj czasu spędzonego w saunie, nawet jeśli dobrze się czujesz. Nie ryzykuj odwodnienia i zasłabnięcia! Po wejściu do sauny ustaw czas i kontroluj go. Ubierz się w strój kąpielowy, ręcznik lub pozostań nago – w zależności od preferencji, nie zaleca się jednak być w saunie w ubraniu. Pamiętaj by nie chodzić do sauny, gdy jesteś chory, a jeśli źle się poczujesz podczas seansu, po prostu ją opuść.

Co można robić w czasie sauny? Relaksuj się. Czytaj. Głęboko oddychaj. Słuchaj muzyki (niektóre sauny wyposażone są w radia). Nie idź spać! Po zakończonej sesji nie spiesz się – usiądź, daj ciału ostygnąć, po chwili możesz wziąć prysznic, najlepiej kierując strumień wody od dołu do góry. Saunę na podczerwień można stosować kilka razy w tygodniu, najlepiej jednak nie codziennie. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub jesteś pod opieką medyczną, przed pierwszą sesją skonsultuj się z lekarzem. Mimo, że sauny na podczerwień okazały się dość bezpieczne, nie warto ryzykować, jeśli chodzi o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Młoda kobieta relaksująca się w saunie. Źródło: shutterstock

Dla kogo jest sauna infrared?


Większość badaczy badających korzyści zdrowotne sauny infrared uważa, że z ich użyciem wiąże się niewiele skutków ubocznych. Aby jednak zachować bezpieczeństwo, należy pamiętać o kilku czynnikach, wymienionych powyżej. Ważne, by zacząć od krótkich sesji i najniższych mocy grzania. Możliwe jest również odwodnienie, jeśli nie pijemy wystarczającej ilości wody przed i po seansie, dlatego należy pamiętać, że skoro podczas sauny tracimy wodę, ważne jest, by ją na bieżąco uzupełniać. Nawet jeśli to zrobimy, mogą wystąpić zawroty głowy. Trzeba uważnie obserwować swoje ciało i poruszać się powoli zarówno w saunie, jak i po wyjściu z niej. Na saunę powinny uważać kobiety w ciąży. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy narażenie na ekstremalne ciepło może powodować lub przyczyniać się do poronień lub wad wrodzonych, takich jak wady przegrody międzykomorowej i przetrwałego przewodu tętniczego. Ekstremalne ciepło sauny podczas ciąży może nawet skomplikować niektóre istniejące schorzenia. Jeśli lekarz zezwoli na korzystanie z sauny podczas ciąży, należy ograniczyć czas spędzany w niej do 15 minut lub mniej. Niektórzy lekarze zalecają całkowite unikanie saun w czasie ciąży.

Czy warto skorzystać z sauny infrared?


Z sauny typu infrared można korzystać w termach, parkach wodnych, saunariach, a czasem również na siłowniach i w salonach kosmetycznych czy SPA. Sauny na podczerwień, jeśli okażą się korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia, mogą być też montowane w domach, np. w łazienkach lub specjalnie przystosowanych piwnicach. Są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż inne rodzaje sauny (najczęściej podłącza się je do prądu na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem korzystania).

Korzyści z sauny na podczerwień brzmią niewątpliwie bardzo zachęcająco, ale by zauważyć trwałe efekty, nie wystarczy skorzystać z takiej sauny raz – kluczem są regularne sesje i włączenie sauny infrared w program swojego zdrowego stylu życia. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jednorazowe skorzystanie z sauny na podczerwień, na przykład by spróbować, jak się po niej czujemy, może nas skutecznie zrelaksować, pozwolić lepiej spać, przyjemnie ogrzać ciało, uwolnić mięśnie i tkanki od nagromadzonych napięć. Jeśli skontaktowałeś się z lekarzem lub nie masz wątpliwości, że jest to urządzenie dla Ciebie – powodzenia!
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

1. “https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/infrared-sauna/faq-20057954”; data dostępu: 2020-12-07
2. “https://goop.com/wellness/detox/the-power-of-infrared-saunas/”; data dostępu: 2020-12-07
3. “https://infraredsauna.com/infrared-sauna-health-benefits/”; data dostępu: 2020-12-07
4. “https://headsuphealth.com/blog/features/benefits-of-saunas/”; data dostępu: 2020-12-07
5. “https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/saunas-and-your-health”; data dostępu: 2020-12-07
6. “https://www.healthline.com/health/pregnancy/sauna#Next-steps-”; data dostępu: 2020-12-07
7. “https://www.verywellfit.com/far-infrared-sauna-4684421#risks-and-side-effects”; data dostępu: 2020-12-07

Ocena (3.4) Oceń: