Jagoda czarna owoc, liść (Myrtilli Fructus, Folia)
Występowanie
Jagoda czarna, zwana również borówką czarną występuje w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej. Występuje na obszarach o umiarkowanym bądź arktycznym klimacie. W Polsce występuje praktycznie w całym kraju, choć zdarzają się takiego miejsca, gdzie gatunek ten nie występuje wcale bądź występuje w małej ilości.
Wygląd
Krzew jagody czarnej może mierzyć od 5 do 90 cm wysokości. Łodyga krzewu znajduje się pod ziemią i dorasta do 2 m. Niedojrzałe owoce jagody mają kolor zielony, wraz z dorastaniem zmieniają swoja barwę na czerwoną. Dojrzała jagoda ma kolor czarny z odcieniem niebieskiego. Owoce osiągają wielkość maksymalnie do 10 mm
Zbiór
Zbiór owoców w lasach może być prowadzony wyłącznie w sposób ręczny. Zabrania się używania jakichkolwiek narzędzi do zbierania owoców jagody, ponieważ mogłyby one zniszczyć bądź uszkodzić krzewy. Owoce przeznaczone do celów leczniczych muszą być dojrzałe, nie mogą być jednak przejrzałe. Po zebraniu owoców należy je wysuszyć metodą naturalną – na słońcu, lub metodą domową – w piekarniku. Liście jagody czarnej zbiera się w maju, choć niektórzy zalecają zbierać je również jesienią. Suszenie liści odbywa się metodą naturalną – w zacienionym miejscu, lub metodą domową – w piekarniku.
Właściwości lecznicze
Jagoda to roślina posiadająca wiele właściwości leczniczych. Do celów leczniczych używa się owoców tego krzewu oraz jego liści.
Jagody mają działanie przeczyszczające, jak również działanie przeciwbiegunkowe. Polecane są przede wszystkim do leczenia biegunek występujących u dzieci. Znane są ich doskonałe właściwości, które pomagają leczyć nieżyty żołądka i jelit oraz inne choroby układu trawiennego związane przede wszystkim z bakteriami. Jagody są pomocne w nudnościach oraz bólach żołądka. Owoce działają również odtruwająco – oczyszczają organizm z metali ciężkich, a ponadto doskonale hamują ich wchłanianie przez organizm. Owoce występujące w postaci suszu działają antyseptycznie oraz przeciwgorączkowo. Jagody od dawna używane są do leczenia chorób oczu, wzmacniają naczynia włosowate, dzięki temu krążenie krwi w oku jest utrzymywane na dobrym poziomie. Leczą kurzą ślepotę, są pomocne w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, a zażywane w sposób regularny poprawiają wzrok u krótkowidzów. Dzięki temu, że wzmacniają naczynia krwionośne polecane są osobom posiadającym żylaki, hemoroidy oraz ogólnie kruche naczynia krwionośne. Znane są również doskonałe właściwości nawadniające jagód, dlatego poleca się je spożywać w sytuacjach, gdy może dojść do odwodnienia – podawane są przede wszystkim małym i starszym pacjentom. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, jagody, a dokładniej odwar z nich świetnie nadaje się do płukania jamy ustnej. Owocom jagody przypisuje się również działanie antynowotworowe oraz przeciwwrzodowe. Jagody świetnie wpływają na układ odpornościowy całego organizmu.
Liście czarnej jagody leczą zakażenia układu moczowego. Są one zalecane również do leczenia stanów przedcukrzycowych, ponieważ doskonale obniżają poziom cukru we krwi. Liście w leczeniu cukrzycy wykorzystuje się tylko dodatkowo. Doskonale sprawdzają się również w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.
Praktyczne zastosowanie
Napar przeciwbiegunkowy
Składniki:
1,5 łyżki czarnych jagód
Szklanka wody
Jagody zalać wrzącą wodą i gotować przez 15 minut na małym ogniu. Tak powstały napar należy przefiltrować. Popijać kilka razy dziennie.
Borówka czarna Vaccinium myrtillus gałązki są nagie, kanciaste, gęsto rozgałęzione, zielone, liście jajowate, piłkowane, zaostrzone, od spodu jaśniejsze, ulistnienie skrętoległe, ogonki są krótkie, kwiaty wyrastają na długich szypułkach w kątach liści, korona biało-różowa, beczułkowata, słupek z kilku owocolistków, 10 pręcików, owoce to czarne jagody, roślina lecznicza, suszone owoce działają przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo i przeciwgorączkowo, surowe przeczyszczają, liście leczą choroby układu pokarmowego i moczowego, owoce i liście pomagają przy cukrzy dzięki insulinopodobnym związkom chemicznym, owoce są jadalne na surowo, do makaronów, dżemów, konfitur, pierogów, gofrów, naleśników.