Jesion liść, kora (Fraxini Folia, Cortex)
Występowanie
Szacuje się, że roślina obejmuje około 60 gatunków. Pochodzi z obszarów półkuli północnej – terenów na których panuje klimat umiarkowany. Najbardziej popularnym gatunkiem w Polsce jest jesion wyniosły, który w postaci naturalnej występuje prawie w całej Europie oraz Azji Zachodniej.
Wygląd
Jesion wyniosły charakteryzuje się stożkowatą i jajowatą koroną. Liście są duże, składają się z małych listków, które mają kształt lancetowaty. Kwiaty wyrastają z bocznych pąków. Owoce to orzeszki, które mają spłaszczony, podłużny kształt. Kora zmienia się wraz z okresem życia rośliny, młode drzewa mają korę gładką, starsze spękaną.
Zbiór
Surowcem leczniczym jest kora oraz liście. Korę zbiera się z młodych gałązek wczesną wiosną. Po zebraniu należy ją wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Zbiór liści należy przeprowadzić na początku lata. Warto wybierać całe i dobrze rozrośnięte liście. Suszenie liści można przeprowadzić w sposób naturalny – w zacienionym miejscu, lub w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza.
Właściwości lecznicze
Wyciągi z kory oraz liści działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo. Wykorzystuje się je również w leczeniu chorób reumatycznych oraz artretycznych. Kora oraz liście mają działanie moczopędne i łagodnie przeczyszczające. Wykorzystuje się je między innymi do leczenia kamicy nerek oraz dny moczanowej. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające, jesion jest polecany osobom odchudzającym się oraz dbającym o swoje zdrowie fizyczne. Surowce te wykorzystywane są pomocniczo w leczeniu infekcji, ponieważ działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz zwiększają wydzielanie potu. Jesion posiada również właściwości przeciwbólowe – pomaga uśmierzać stawowe oraz mięśniowe bóle reumatyczne. Surowce lecznicze mogą być wykorzystywane również w sposób zewnętrzny, poleca się je przede wszystkim do zmniejszania opuchlizny wokół oczu oraz do nawilżania skóry.
Praktyczne zastosowanie
Odwar stosowany przy przeziębieniach, jako środek napotny
Składniki:
1 łyżka suszonej kory jesionu
Woda
Korę zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 5 minut. Przecedzić. Odwar pić 2 razy dziennie po pół szklanki.
Jesion pensylwancki Fraxinus pennsylvanica pędy zwisające, na szarej korze widać przetchlinki, brązowe pąki, liście nieparzystopierzaste, listki jajowate i piłkowane. rozdzielnopłciowe kwiaty zebrane są w wiechy. Owoce to skrzydlaki, skrzydełko dłuższe od orzeszka.
Jesion wyniosły Fraxinus excelsior jajowata korona, nieparzystopierzaste liście z lancetowatych, zaostrzonych, piłkowanych listków, kwiaty tworzą wiechy w kątach liści. Owoce to skrzydlaki, orzeszki są spłaszczone. Korzeń palowy. Roślina ozdobna i lecznicza, kora żółciopędnie, przeczyszczająco i moczopędnie, leczy reumatyzm. Drewno wykorzystywane jest w meblarstwie.