Nawłoć pospolita ziele - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce astrowate Asteroideae nawłoć Nawłoć pospolita ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nawłoć pospolita ziele (Solidago virgaurea)

Nazywana/y także: mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, głowienki czerwone, urasz
Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com
Spis treści

Występowanie

Krajem pochodzenia nawłoci pospolitej jest Azja Mniejsza. Współcześnie nawłoć pospolita porasta strefę umiarkowaną Azji i Europę. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Wygląd

Łodyga nawłoci pospolitej wznosi się ku górze i osiąga do 100 cm wysokości. Może być naga lub owłosiona w niewielkim stopniu, w środku jest pusta. Liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, zwężają się przy łodydze w ogonek, są rzadko owłosione. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki, mają barwę żółtą. Kwiaty brzeżne są żeńskie, kwiaty środkowe są obupłciowe. Owoc to niełupki z puchem kielichowym.

Zbiór

Surowiec należy zbierać w okresie kwitnienia (od lipca do września), a następnie wysuszyć w naturalny sposób.

Właściwości lecznicze

Nawłoć ma działanie moczopędne, dlatego poleca się stosować ten surowiec we wszelkiego rodzaju infekcjach związanych z układem moczowym, miedzy innymi w zapaleniu dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Sprawdza się również, jako środek pomocniczy do leczenia kamicy moczowej. Działa spazmolitycznie, dzięki temu pomaga usuwać piasek z dróg moczowych.

Roślina ma działanie przeciwzapalne, działa również antydrobnoustrojowo. Wykorzystuje się ją do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Służy także do terapii pomocniczych w chorobach reumatycznych oraz zbyt wysokim ciśnieniu. Surowiec wykorzystywany jest do leczenia problemów związanych z układem pokarmowym – pomaga niwelować nieżyty żołądka i jelit, sprawdza się w przypadku nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dzięki właściwościom pomagającym usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, nawłoć stosowana jest do leczenia chorób autoimunnologicznych. Jest również pomocna w ogólnych kuracjach odtruwających cały organizm. Może być stosowana również w sposób zewnętrzny, sprawdza się wówczas w leczeniu nieżytów gardła oraz całej jamy ustnej, a także w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się również do leczenia skóry łojotokowej oraz trądzikowej, wystarczy przecierać twarz naparem z nawłoci. Dzięki działaniu ściągającemu często wykorzystuje się surowiec do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z nawłoci działający moczopędnie, polecany również do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych

Składniki:

  • 1-2 łyżki ziela nawłoci
  • Szklanka wody

Nawłoć zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Ostudzić. Napar należy pić na zimno. Do płukania używać również na zimno.

Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Co jest zielem leczniczym, które nalezy zbierać ?

A nawłoć to w ogóle w formie pasty ziołowej fitolizyna przyjmuje. Bardzo dobrze robi na nerki!

Na zdjęciach są dwie różne rośliny :/ Jedna to nawłoć pospolita, a druga – kanadyjska lub późna

Nawłoć pospolita Solidago virgaurea łodyga pusta, naga, pojedyncza, sztywna, liście odziomkowe są jajowate, piłkowane, mają oskrzydlone ogonki, górne liście łodygowe są siedzące, ostro zakończone, wszystkie liście są owłosione, kwiatostany to koszyczki zebrane w wierzchotki na szczycie łodygi, kwiateczki są żółte, brzeżne kwiaty są języczkowe, żeńskie, kwiaty środkowe obupłciowe rurkowe, przedprątność, kwiatostan ma listki okrywy, owoc to niełupka z puchem kielichowym, kłącze jest rozgałęzione. Roślina lecznicza, ziele leczy kamicę nerkową, zapalenie dróg moczowych, skazę moczanową, reumatyzm, nadciśnienie, pomaga na rany i stany zapalne skóry i jamy ustnej. Rośnie na polach, miedzach, podwórkach, łąkach i wrzosowiskach.

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!