Agama czerwonogłowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Łuskonośne Agamowate Agama Agama czerwonogłowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Agama czerwonogłowa (Agama agama)

Agama czerwonogłowa (Agama agama)
Spis treści

Piękne, kontrastowe ubarwienie samców tej jaszczurki sprawiło, że gatunek jest trzymany przez hobbystów. Jednak zapewnienie tej agamie dobrych warunków nie jest łatwe ani tanie.

Wygląd

Średniej wielkości jaszczurka  o smukłej budowie. Uwagę zwracają długie tylne kończyny oraz ogon, stanowiący często aż 2/3 długości ciała jaszczurki. Ubarwienie jest uzależnione od płci oraz wieku. Samice jak i młode samce są szarobrązowe lub szare, często z drobnymi plamkami. Dojrzałe samce są granatowo-niebieskie, seledynowe lub turkusowe a ich głowa i kark przyjmuje piękny pomarańczowy lub jasnoczerwony kolor. Samce są większe od samic.

Występowanie

Występuje na terenie niemal całej Afryki. W związku z tak rozległym terenem występowania wyodrębniono co najmniej 10 podgatunków, różniących się zasięgiem geograficznym, wielkością i szczegółami ubarwienia.

Środowisko i tryb życia

Zasiedla rozmaite środowiska. Często są to tereny suche i kamieniste z krzaczasta roślinnością a także skaliste półpustynie, oraz bogatsze w roślinność obszary na obrzeżach tego typu środowisk. Obfitość pokarmu i kryjówek skłania ją, podobnie jak inne owadożerne gatunki do zamieszkiwania bezpośredniego sąsiedztwa siedzib ludzkich. A zatem bywa spotykana na murkach, w ogrodach, w pobliżu nasypów kolejowych czy dróg. Na niektórych terenach występuje także w pobliżu różnych usypisk skalnych a nawet na terenach nadmorskich. Jest aktywna w ciągu dnia, często wygrzewa się w promieniach słońca, jednak w okresie największej aktywności słonecznej przemieszcza się do cienia, unikając przegrzania. Gatunek terytorialny, żyje w grupach złożonych z jednego samca i kilku-kilkunastu samic. Samiec zazdrośnie strzeże przed konkurentami podległych mu samic i terenu który czasami może sięgać nawet kilkuset metrów kwadratowych.

Rozmnażanie

Gody mają miejsce przeważnie od sierpnia do października. Około 2-3 miesiące po kopulacji samica składa kilka jaj, przeważnie w jamce wykopanej w wilgotnym podłożu. W zależności od panujących warunków, młode lęgną się po 2-4 miesięcznej inkubacji, najczęściej ma to miejsce od grudnia do lutego.

Pokarm

Poluje na wszelkie bezkręgowce o odpowiedniej wielkości, w praktyce większość jej ofiar stanowią różne owady. Okazjonalnie może uzupełniać dietę o drobne kręgowce jak np. oseski gryzoni.

4.7/5 - (20 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

fajna agama też taką będę niedługo miał

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!