Bocian czarny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Bocianowe Bocianowate Ciconia Bocian czarny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Bocian czarny (Ciconia nigra)

Nazywana/y także: hajstra
Bocian Czarny, Ciconia nigra, Black Stork
Spis treści

Bocian czarny wykorzystuje silne prądy powietrzne, by godzinami szybować na dużych wysokościach.

Wygląd

Bocian czarny ma rozmiary bociana białego. Jest czarny z zielonkawym i purpurowym połyskiem, ale ma biały brzuch i spód ogona. Jego dziób i nogi są czerwone. Samiczki i samce wyglądają tak samo.

Biotop

Bocian czarny gniazduje w pierwotnych lasach liściastych (także w koronach dębów), w pobliżu podmokłych terenów – lubi okolice z bagnami, bajorami i starorzeczami. Zasiedla obfitych w pokarm rzek i rozlewisk, ale w przeciwieństwie do bociana białego, preferuje miejsca raczej odludne.

Występowanie

Bocian czarny zamieszkuje tereny od Francji przez kraje Beneluksu i Europę Środkową, aż do południowej części Uralu. Żyje także na Bałkanach i Kaukazie, a także  w Południowej Afryce (mała wyizolowana populacja). Zimują w północno-wschodniej Afryce. Populacje z Azji zaś w Indiach i Pakistanie. W Polsce jest bardzo nieliczny i miarkowanie rozpowszechniony. Szacuje się, że żyje u nas 1100–1200 par tego gatunku. 90% populacji gnieździ się na niżu. Najwyżej położone gniazdo stwierdzono w Gorcach na wysokości 950 m. n.p.m.

Lęgi

Bocian czarny buduje duże gniazda z suchych gałęzi. W Polsce gniazduje na drzewach, w niektórych miejscach Europy także na skalnych półkach. Samica składa 3-4 jaja i wysiaduje je ponad miesiąc.

Pokarm

Bocian czarny żywi się rybami, traszkami i oczywiście żabami. Nie gardzi też owadami wodnymi. Zdarza się, że sięga po małe gryzonie.

4.8/5 - (14 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

lubie ptaszki ;)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!