Foka pospolita (Phoca vitulina)
Wygląd
Samce foki pospolitej są większe i cięższe od samic. Długość ich ciała dochodzi do 2 m, podczas kiedy samice osiągają 1,6 m długości. Masa ciała samców sięga 150 kg, samic 110 kg. Zwierzę to ma cylindryczny kształt ciała, a pod skórą znajduje się gruba warstwa tłuszczu zapewniająca izolację cieplną, dobrą pływalność i zapasy energetyczne. Ciało pokryte jest sierścią i ma zróżnicowane zabarwienie. Zazwyczaj jest ono żółtawoszare z widocznymi na jednolitym tle plamkami w kolorze czarnym, szarym lub brązowym. Foka pospolita ma małą, okrągłą głowę z krótkim pyskiem, widocznymi otworami usznymi (bez małżowin) i nozdrzami ustawionymi w kształcie litery „V”. Jej przednie płetwy są krótkie. Młode z populacji europejskich już w momencie narodzin mają ostateczne owłosienie podczas kiedy te z Oceanu Spokojnego pokryte są białym, wełnistym futrem.
Występowanie
Fokę pospolitą można spotkać na wybrzeżach północnego Oceanu Spokojnego i Atlantyku. Występuje taż w zachodnim Bałtyku. W Polsce pojawia się przy wyspach Wolin, Uznam i w Zalewie Szczecińskim. Jest gatunkiem pospolitym.
Tryb życia
Foka pospolita ta przebywa głównie w płytkich wodach, trzymając się piaszczystych lub pokrytych drobnymi kamieniami plaży. Lubi przebywać w ujściach rzek. Gromadzi się w stada, których liczebność dochodzi do kilkudziesięciu osobników, ale może też żyć samotnie. Chociaż na lądzie porusza się wyjątkowo niezgrabnie, często wychodzi na brzeg, gdzie lubi się wylegiwać. Znakomicie pływa i nurkuje. Może zanurzać się na głębokość do 100 m i pozostawać pod wodą 20 -30 minut (chociaż na ogół trwa to ok. 5 min.). Odznacza się znakomitym słuchem, ale słabym węchem. Prowadzi dzienny, osiadły tryb życia i nie wypływa daleko w morze.
Odżywianie
Foka pospolita często poluje stadnie, naganiając sobie wzajemnie zdobycz. Żywi się wieloma gatunkami ryb (chętnie dorszowatymi i śledziami), a także mięczakami i skorupiakami. Czasami w pogoni za ławicami łososi wpływa do rzek.
Rozmnażanie i rozwój
Ciąża foki pospolitej, tak jak innych fokowatych jest przedłużona. Trwa 10 -11 miesięcy. U populacji europejskich młode przychodzą na świat w czerwcu lub lipcu. Samica rodzi zwykle jedno, rzadziej dwa, dobrze rozwinięte młode, które już po kilku godzinach wchodzą do wody. Podczas pływania mogą liczyć na pomoc troskliwej matki, która czasami wozi je na grzbiecie lub podtrzymuje przednimi kończynami. Laktacja trwa 4 -6 tygodni. Młode pod nieobecność matki wydają charakterystyczne, zawodzące dźwięki. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 -4 lat. Foka pospolita żyje do 25 lat.
FAJNE