Gacek szary - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nietoperze Mroczkowate Plecotus Gacek szary
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Gacek szary (Plecotus austriacus)

Gacek szary, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Gacek szary należy do rodziny mroczkowate (Vespertilionidae). Jest nietoperzem średniej wielkości. Posiada długie uszy, które stykają się u nasady. Pysk jest ciemnoszary. Koziołek jest szeroki, ciemno pigmentowany. Grzbiet jest szarawy, czasem z brązowym odcieniem. Spód jest jaśniejszy, jasnoszary lub białawy, wyraźnie odcina się od grzbietu. Skrzydła są szerokie. Gatunkiem bardzo podobnym, trudnym do rozróżnienia jest gacek brunatny.

Występowanie

Gacek szary występuje w Europie środkowej i południowej (nie jest spotykany na północy kontynentu), w basenie Morza Śródziemnego i na północnych krańcach Afryki. Spotykany jest niemal w całej Polsce, głównie w centrum i na południu kraju, na północy jest rzadki.

Tryb życia

Gacek szary zamieszkuje głównie obszary otwarte, tereny rolnicze i świetliste lasy. Hibernuje w (pojedynczo lub małych grupkach liczących 2-3 osobniki) jaskiniach, sztolniach i budynkach. Kolonie rozrodcze (liczące od 10 do 30 osobników) zakłada zwykle w budynkach, w Polsce znany jest prawie wyłącznie z kryjówek antropogenicznych. Zamieszkuje niziny ale najwyżej zanotowane stanowisko tego gatunku znajduje się w Alpach na wysokości 1390 m n.p.m. W lecie zasiedla dziuple, a także siedliska ludzkie. Prowadzi nocny tryb życia. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W naszym kraju jest pod ścisłą ochroną.

Odżywianie

Gacek szary żywi się bezkręgowcami (w głównej mierzę owadami, ponadto pajęczakami). Swoje ofiar łapie w locie oraz chwyta z roślinności.

Rozmnażanie i rozwój

Gacek szary przystępuje do godów w czerwcu. Samica rodzi jedno młode ważące 2 g. Gacek szary osiąga dojrzałość płciową między pierwszym a trzecim rokiem życia. Dożywa maksymalnie do 25 lat, średnio żyje 5-9 lat.

Bibliografia
  1. https://www.iucnredlist.org; 2020-06-22;
  2. Dietz C., von Helversen O., Nill D.; "Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej"; MULTICO; 2009;
  3. https://www.eurobats.org; 2020-06-22;
  4. Garbarczyk M.; "Świat zwierząt"; PWRiL; 1986;
4.9/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!