Głuptak niebieskonogi (Sula nebouxii)

Te sympatyczne, morskie ptaki otrzymały niezwykle niewdzięczną nazwę. Na przekór niej są bardzo ujmującym przedmiotem obserwacji. Chyba żaden twórca przyrodniczych dokumentów o Galapagos nie pominął relacji z przebiegu niezwykłych rytuałów godowych tych pociesznych stworzeń.
Wygląd
Upierzenie szaro-brązowe. Grzbiet i skrzydła nieco ciemniejsze, niż pierś i brzuch. Samiec i samica są upierzone podobnie. Płeć można odróżnić dzięki niezwykłej cesze – źrenicy oka. Samica wydaje się mieć źrenice ciągle rozszerzone, podczas gdy samiec ma niewielką ciemną źrenicę i bardzo jasne, blade tęczówki. Niezwykłemu ubarwieniu nóg ten gatunek zawdzięcza swą nazwę. Są one mleczno-niebieskiego koloru.
Występowanie
Ptaki te zamieszkują Amerykę Środkową, a dokładnie jej zachodnie wybrzeża. Zamieszkują też na Galapagos. Można je spotkać również nieco na północ – na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej.
Środowisko życia
Zamieszkują morskie wybrzeża. Przybrzeżne wody dostarczają im pożywienia. Gnieżdżą się na niedostępnych skalistych nabrzeżach lub wyspach. Odpoczywają i polują w dużych stadach, w okresie lęgów zbierają się w tłocznych koloniach rozrodczych.
Lęgi
Para głuptaków niebieskonogich zakłada gniazdo wprost na ziemi. Samica składa do niego dwa jaja. Oboje rodzice opiekują się potomstwem. Głuptaki odbywają gody i wychowują młode mniej więcej w tym samym czasie. W koloniach rozrodczych gromadzi się nieraz bardzo dużo par. Budują gniazdo jedno przy drugim.
Pokarm
Ryby stanowią podstawę diety tego gatunku. Głuptak niebieskonogi wypatruje swej zdobyczy w płytkich wodach – w zatokach, niedaleko brzegu. Poluje szybując i przypatrując się powierzchni wody. Swą ofiarę łapie w wodzie spadając nań nagle z dużą szybkością i impetem.
Bardzo fajne i przydatne! <3