Goliat płochliwy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Conrauidae Conraua Goliat płochliwy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Goliat płochliwy (Conraua goliath)

Nazywana/y także: żaba goliat
Goliat płochliwy
Spis treści

Wygląd

Goliat płochliwy zwany również żabą goliat należy do rodziny Conrauidae. Posiada krępe ciało. Ubarwienie ciała jest różnorodne, od oliwkowo brązowe przez brązowe do czarnego. Spód ciała jest jaśniejszy, żółtawo pomarańczowy. Głowa jest trójkątna. Średnica oczu wynosi 2,5 cm. Tylne nogi są dłuższe od przednich. Samce są większe od samic.

Występowanie

Goliat płochliwy zamieszkuje wyłącznie Gwineę Równikową i południowo-zachodni Kamerun u zachodnich wybrzeży centralnej Afryki. Istnieją niepotwierdzone informacje o występowaniu tego gatunku w Gabonie.

Środowisko i tryb życia

Goliat płochliwy zamieszkuje afrykańskie lasy tropikalne. Przebywa w pobliżu szybko płynących, bogatych w tlen i ciepłych rzek i strumieni. Preferuje głównie lasy naturalne, choć spotykana jest w siedliskach przekształconych przez człowieka, ale unika obszarów zdegradowanych. Prowadzi nocny tryb życia. Łatwo się płoszy. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Do głównych zagrożeń goliata płochliwego zaliczyć można utratę siedlisk (wylesianie) oraz nadmierne wyłapywaniem dla mięsa i innych części ciała wykorzystywanych w celach leczniczych, a także na handel (kolekcjonerstwo, hodowla amatorska i ogrody zoologiczne).

Rozmnażanie

Goliat płochliwy przystępuje do rozrodu między lipcem a sierpniem. Samica składa do kilkuset jaj na roślinność wodną na dnie rzeki. Ich rozwój trwa około trzech miesięcy. Goliat płochliwy osiąga dojrzałość płciową między dziesiątym a dwunastym miesiącem życia. W naturze żyje do 15 lat, w niewoli dłużej, do ponad 20 lat.

Pokarm

Goliat płochliwy jest mięsożerny. W jego diecie można znaleźć bezkręgowce (owady, mięczaki, skorupiaki) oraz zwierzęta kręgowe (ryby, inne płazy, gady, ptaki i ssaki). Kijanki żywią się pokarmem roślinnym.

Bibliografia
  1. https://animals.sandiegozoo.org; 2019-02-28;
  2. https://amphibiaweb.org; 2019-02-28;
  3. Amiet J. L.; "Conraua goliath"; The IUCN Red List of Threatened Species; 2004;
  4. https://www.globalwildlife.org; 2019-02-28;
4.7/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments