Kamieniuszka (Histrionicus histrionicus)

To niewielka i jedna z piękniej ubarwionych kaczek. Jednak ze względu na niepokojąco malejącą liczebność jej populacji, a także środowisko w jakim żyje rzadko można ją podziwiać na łonie przyrody. Ptak ten upodobał sobie bowiem m.in. surowe przybrzeżne wody oraz niedostępne górskie rwące potoki.
Wygląd
Zarówno samiec jak i samica mają ciemne upierzenie. Samce dodatkowo posiadają pióra w innych kolorach zdobiące głowę, grzbiet i skrzydła. Od lśniącej grafitowej szaty samca wyraźnie odcinają się białe pasy? na skrzydłach, mniejsze, ale równie wyraźne zdobią pierś i szyję. Biały pas na szyi sięga głowy. Na czole, oraz na policzku ( przed okiem), a także za nim – w postaci wyraźnej plamki, również białe pióra. Samice są charakterystycznie dla tej grupy ptaków, ubarwione o wiele skromniej, o brunatnych piórach choć łatwo odróżnić je od innych kaczek – po wyraźnych białych plamach zdobiących policzek. Dziób jest ciemny.
Występowanie
Szeroki, choć nieciągły zasięg występowania tego gatunku obejmuje tereny w Ameryce Północnej oraz Azji. Ptak ten zamieszkuje surowe obszary na północy obu kontynentów. Spotkamy go na północno-wschodnich wybrzeżach Azji oraz na wschodnich i zachodnich wybrzeżach Kanady, a także na południowych wybrzeżach Grenlandii. Ptaki te migrują w głąb lądu na czas lęgów, natomiast chłodną porę roku spędzają przeważnie nad morzem.
Środowisko życia
Strumienie i rzeki, szybko płynące wybierają kamieniuszki na swe siedlisko zwykle tylko na czas lęgów, przez resztę roku ( chłodną) przebywają na wybrzeżach.
Lęgi
Samica sama opiekuje się młodymi. Buduje gniazdo na ziemi, w pobliżu wody i stara się by było starannie ukryte. Wysiaduje w nim mniej więcej sześć jaj. Młode kaczęta zaraz po wykluciu się są w stanie podążyć za matką na żerowisko. Matka opiekuje się nimi troskliwie, ale pisklęta same łowią dla siebie pożywienie.
Pokarm
Ten niewielki ptak łowi drobne wodne organizmy. W morskich wodach znajduje dużo skorupiaków i mięczaków. W wodach słodkich również łowi bezkręgowce- ale tu najwięcej jest owadów. Latem uzupełnia swą dietę w wodne rośliny. Czasem kamieniuszce udaje się złowić nieco większą zdobycz np. rybę.