Kleń - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Karpiokształtne Karpiowate Squalius Kleń
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kleń (Squalius cephalus)

Nazywana/y także: klanek, kleniak
Kleń, By Karelj (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Kleń występuje w niemal całej Europe, z wyjątkiem południa kontynentu (Półwyspu Iberyjskiego, Apenińskiego i Bałkańskiego) oraz północnej części Półwyspu Skandynawskiego. Zasięg występowania tej ryby sięga od Wysp Brytyjskich (bez Irlandii) po Ural. Ponadto kleń spotykany jest także w rzekach południowej zlewni Morza Kaspijskiego.

Budowa zewnętrzna

Głowa klenia jest szeroka. Otwór gębowy końcowy, duży oraz szeroki. Usta z przecięciem skośnym. Zęby gardłowe dwuszeregowe, stożkowate. Ciało grube, wydłużone, walcowate. Ubarwienie ciała oscyluje w różnych odcieniach (od jasnych po ciemne). Grzbiet ciemnozielony. Boki ciała są nieco jaśniejsze. Brzuch białosrebrzysty. Łuski cykloidalne oraz tarczowate. Linia naboczna pełna. Płetwa grzbietowa dosyć krótka, ścięta. Płetwa odbytowa zaokrąglona. Trzon ogona płaski. Płetwa ogonowa wcięta. Płetwy: grzbietowa i ogonowa ciemnozielone lub szare. Dodatkowo na płetwie ogonowej czarne obrzeżanie. Płetwy parzyste oraz płetwa odbytowa są czerwonawe, pomarańczowe lub w żółtym kolorze. Dymorfizm płciowy przedstawia się w różnicach w wielkości ciała. Samice są większe od samców.

Biologia

Kleń najczęściej zamieszkuje niewielkie rzeki i duże strumienie z urozmaiconą linią brzegową i licznymi głęboczkami. Często występuje także w strefie przybrzeżnej większych rzek. Rzadziej spotykana jest w jeziorach. W celu składania ikry kleń płynie w górę rzek, do szybko płynących i dobrze natlenionych potoków. Niektóre osobniki przebywają w górskich potokach również poza okresem tarła. Młode ryby do roku żyją w ławicach, w późniejszym okresie prowadzą samotny tryb życia. Do tarła przystępuje od maja do czerwca. Rozród odbywa się w miejscu dobrze nasłonecznionym, o żwirowatym lub piaszczystym podłożu. Samica składa od 35 tys. do 200 tys. ziaren ikry. Jaja są pomarańczowe. Wylęg następuje po 3-6 dniach. Średnica jaj wynosi 1,5-2 mm. Larwa po wyklucia ma 5,3-6,5 mm. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim bądź w czwartym roku życia. Żyje do 15 lat.

Odżywianie

Kleń to ryba wszystkożerna. Pożywia się pokarmem roślinnym, larwami owadów, mięczakami, skorupiakami a także rybami oraz płazami.

4.7/5 - (16 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments