Kobczyk zwyczajny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Sokołowe Sokołowate Falco Kobczyk zwyczajny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kobczyk zwyczajny (Falco vespertinus)

Nazywana/y także: kobczyk
Dorosły samiec kobczyka. By Jutta Luft (Jutta Luft (own work)) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Sokół rozmiarów sierpówki. Do Polski rzadko przylatuje, jest gatunkiem wędrownym, sporadycznie przystępującym do lęgów w naszym kraju. Zawisają w powietrzu jak pustułka. Aktywny w porze wieczornej. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN ).

Wygląd

Dziób haczykowaty. Jasne pazury. Skrzydła spiczaste. Bardzo wyraźny dymorfizmu płciowy. Samce są nieco mniejsze i lżejsze od samic, sino szare (wierzch oraz tułów), z nogawicami i piórami podogonowymi ciemnoczerwonymi. Ogon ciemny. Obrączka oczna, nogi oraz woskówka mocno pomarańczowe. U pierwszorocznych samców spód skrzydeł prążkowany. Samice: wierzch i ogon łupkowoszary, prążkowany, spód rdzawo-płowy, delikatnie kreskowany. Ciemię, potylica są rdzawo-płowe, policzki białe. Ciemny pasek oczny połączony z wąsem. Obrączka oczna, nogi oraz woskówka dzioba jasno pomarańczowe. Spód ogona i skrzydeł prążkowany z ciemnymi pasami końcowymi. Osobniki młodociane rozróżniane po: węższym wąsie i pasku ocznym, brązowym ciemieniu i potylicy, żółtych nogach i woskówce, a także po bledszym, mocniej kreskowanym spodzie.

Występowanie

Kobczyk występuje w Eurazji od wschodniej Europy po środkową Azję. Jego zasięg na południe sięga Bałkanów, Kaukazu, północnego Kazachstanu i północnej Mongolii. Na północ zwykle nie zalatuje powyżej 65 równoleżnika. Kobczyki są długodystansowymi migrantami – na zimowiska odlatują do południowej Afryki.

Biotop

Preferuje otwarte tereny, z nielicznymi drzewami, doliny rzeczne, pola uprawne, pastwiska.

Lęgi

Gniazduje w opuszczonych gniazdach innych ptaków krukowatych. Samica składa od 3 do 5 jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 22-25 dni. Pisklętami zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po miesiącu, i jeszcze przez kilka tygodni są pod opieka rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku.

Pokarm

Żywi się głównie bezkręgowcami (owadami takimi jak chrząszcze, motyle, ważki, prostoskrzydłe) oraz drobniejszymi kręgowcami (gryzoniami, płazami, gadami). Pokarm chwyta w locie oraz na ziemi.

4.6/5 - (16 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!