KOBRA EGIPSKA. Gad. Zwierzę - kobra egipska, wąż Kleopatry
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Łuskonośne Zdradnicowate Naja Kobra egipska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kobra egipska (Naja haje)

Nazywana/y także: wąż Kleopatry
Kobra egipska
Spis treści
Wygląd

Kobra egipska należy do rodziny zdradnicowate (Elapidae). Posiada stosunkowo dużą, szeroką i spłaszczoną głowę. Oczy są w miarę duże. Źrenica jest okrągła. Zaniepokojona rozszerza część karkową w kaptur. Ciało jest cylindryczne. Barwa ciała jest różnorodna, od żółtej, oliwkowej przez szarą, brązową do czarnej. Ogon jest średniej długości. Samce są dłuższe od samic.

Występowanie

Kobra egipska występuje w północnej i centralnej Afryce. Obszar występowania tego gatunku znajduje się głównie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, w pasie między Saharą, a lasami tropikalnymi w centralnej Afryce i na Półwyspie Somalijskim. Stanowiska tego gatunku najdalej na południe znajdują się w Kenii i Tanzanii.

Środowisko i tryb życia

Kobra egipska zamieszkuje obszary półpustynne i sawanny. Unika całkowicie jałowych pustyń. Spotykana jest głównie na obszarach porośniętych rzadką roślinnością, wśród kamieni, formacji skalnych i w świetlistych lasach. Prowadzi naziemny tryb życia, potrafi wspinać się po drzewach i dobrze pływa. Za schronienia służą jej szczeliny skalne, nory ssaków. Zwierzę o aktywności nocnej, w niewoli wykazuje tendencje do dziennego trybu życia. Jest terytorialna. W sytuacji zagrożenia ucieka bądź stara się być niezauważona. Sprowokowana i osaczona przyjmuje wyprostowaną postawę oraz rozszerza przednią część ciała. Jej jad jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka. Ukąszenie może doprowadzić do śmierci.

Rozmnażanie

Kobra egipska jest organizmem jajorodnym. Do rozrodu przystępuje pod koniec zimy do początku lata. Samica składa od 8 do 20 jaj. Inkubacja trwa około 48-70 dni. Młode węże po wykluciu mierzą od 20 do 25 cm. Kobra egipska osiąga dojrzałość płciową między 2 a 3 rokiem życia. Żyje 20-30 lat.

Pokarm

Kobra egipska jest drapieżna. W jej diecie znaleźć można zwierzęta kręgowe (drobne ssaki, płazy, gady, ptaki i ich jaja).

Bibliografia
  1. https://www.moroccoherps.com; 2019-01-20;
  2. https://www.toxinology.com; 2019-01-20;
  3. https://www.digimorph.org; 2019-01-20;
  4. https://reptile-database.reptarium.cz; 2019-01-20;
4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments