Lamna śledziowa - rekin śledziowy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Chrzęstnoszkieletowe Lamnokształtne Lamnowate Lamna Lamna śledziowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lamna śledziowa (Lamna nasus)

Nazywana/y także: lamna, rekin śledziowy, żarłacz śledziowy
Lamna śledziowa
Spis treści

 

Występowanie

Lamna śledziowa występuje w wodach półkuli północnej i południowej. Na północy rybę tą można spotkać w północnym Atlantyku od wybrzeży USA i Kanady na zachodzie po północno-zachodnie wybrzeża Afryki i zachodnie wybrzeża Europy. Występuje również w Morzu Śródziemnym i sporadycznie w Bałtyku. Na południu jest szerzej rozpowszechniona – spotykana między 30, a 60 równoleżnikiem.

Budowa zewnętrzna

Lamna śledziowa znana także pod nazwą żarłacz śledziowy, należy do gromady ryby chrzęstnoszkieletowe (Chondrichthyes). Jej ciało jest wrzecionowate. Pysk jest stożkowaty. Występuje pięć par szczelin skrzelowych. Posiada dwie płetwy grzbietowe, mocno od siebie oddzielone. Pierwsza płetwa grzbietowa jest znacznie większa i zaczyna się za płetwami piersiowymi. Druga płetwa grzbietowa jest mała, znajduje się na wysokości płetwy odbytowej. Barwa grzbietu ciemno szarawa. Spód jest jaśniejszy, biały. Płetwy piersiowe są dosyć duże. Płetwa ogonowa jest półksiężycowata, asymetryczna, jej dolny płat jest mniejszy od górnego. Pierwsza płetwa grzbietowa z jasnym obrzeżaniem.

Biologia

Lamna śledziowa zamieszkuje głównie wody przybrzeżne i pelagial. Przeważnie spotykana w wodach słonych, rzadziej w słonawych ujściach rzek. Prowadzi samotny lub towarzyski tryb życia. Pływa w małych stadach. Jest organizmem jajożyworodnym. Ciąża trwa u niej do ok. 9 miesięcy. Samica rodzi od 1 do 5 młodych. Młode po urodzeniu mierzą 68 -78 cm. Dojrzałość płciową osiąga między 8 a 18 rokiem życia, przy długości ciała 1,5-250 m. Żyje do ponad 30-40 lat. Lamna śledziowa jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Ekstensywnie poławiana na części ciała (jej płetwy i mięso są wysoko cenione). Niebezpieczna dla człowieka. Żywi się zarówno kręgowcami (rybami) jak i bezkręgowcami (mięczakami).

Bibliografia
  1. https://www.fao.org; 2019-05-19;
  2. https://www.fishbase.se; 2019-05-19;
  3. https://australianmuseum.net.au; 2019-05-19;
  4. Stevens J., Fowler S.L., Soldo A., McCord M., Baum J., Acuña E., Domingo A., Francis M.; "Lamna nasus";  The IUCN Red List of Threatened Species; 2006;
4.6/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!