Lasówka magnoliowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Lasówki Dendroica Lasówka magnoliowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lasówka magnoliowa (Dendroica magnolia)

Lasówka magnoliowa, Dendroica magnolia, Magnolia Warbler
Spis treści

Lasówki magnoliowe to niewielkie ptaki o bardzo ładnym upierzeniu. Są dość pospolite na całym obszarze swego zasięgu. Choć stronią od otwartych przestrzeni, warto poszukać ich w leśnym gąszczu – w lecie, kiedy ich upierzenie nabiera intensywnych barw, stanowią wdzięczny obiekt do obserwacji.

Wygląd

Zarówno samce jak i samice lasówki magnoliowej mają bardzo ładne, szaro-żółte upierzenie. Najłatwiej rozpoznać je w porze godowej, gdy ich pióra przybierają intensywne barwy. Samiec jest nieco ciemniejszy od samicy, a jego głowę zdobią czarne pióra na policzku i wyraźny biały pas ponad nimi, powyżej oka. Głowę samicy zdobi tylko niewyraźny biały pas, głowa jest szara. Gardło, pierś i brzuch obu płci są żółtej barwy. Pierś i brzuch zdobią czarne pióra tworzące kilka dość szerokich, wyraźnie odcinających się od żółtego tła, pasów. Szarej barwy jest u obu płci wierzch głowy, kark, grzbiet, skrzydła i ogon. Wierzch ciała samca ma intensywniejszą barwę. Skrzydła i ogon lasówki magnoliowej zdobią niewielkie białe akcenty. Tęczówki są ciemne. Dziób jest czarny. Nogi są ciemnej barwy.

Występowanie

Gatunek ten zamieszkuje Amerykę Północną. Zasięg jego występowania obejmuje większą część tego kontynentu z wyjątkiem najdalej wysuniętych na północ krańców oraz zachodniej części. Na zimę ptaki z północnej części zasięgu przemieszczają się na południe docierając aż do Ameryki Centralnej, Antyli i na północ Ameryki Południowej.

Środowisko życia

Lasówki magnoliowe preferują tereny o różnym stopniu zadrzewienia. Lęgi odbywają w leśnych ostępach. Gniazda zakładają zwykle w gałęziach drzew iglastych.

Lęgi

Gniazdo pary lasówek magnoliowych zbudowane jest m.in. z traw i gałązek. Znajduje się niewysoko nad ziemią. Samica składa około czterech jaj i wysiaduje je sama. Oboje rodzice opiekują się potomstwem.

Pokarm

Ptaki te są owadożerne. Mogą uzupełniać swoją dietę owocami. Polują na owady ukrywające się wśród roślinności – bacznie przeczesują liście, gałązki i pnie drzew w ich poszukiwaniu.

4.9/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!