Latimeria - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Mięśniopłetwe Celakantokształtne Latimeriidae Latimeria Latimeria
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Latimeria (Latimeria chalumnae)

Latimeria
Spis treści

Występowanie

Dokładny zasięg występowania latimerii nie jest znany. Latimeria z gatunku chalumnae występuje prawdopodobnie u wybrzeży południowo-wschodniej Afryki i w pobliżu Madagaskaru i Komorów.

Budowa zewnętrzna

Latimeria należy do gromady mięśniopłetwe (Sarcopterygii). Jest jednym z dwóch gatunków rodzaju Latimeria. Barwa ciała stalowoniebieska, w białe plamy. Łuski są duże, okrągłe (zawierające warstwę kosminy). Parzyste płetwy znajdują się na ruchomych trzonach. Płetwa ogonowa jest duża, dyficerkalna, trójpłatowa. Latimeria posiada narząd rostralny, umożliwiający wychwytywanie bodźców elektrycznych. Występuje dymorfizm płciowy. Samice są większe od samców.

Biologia

Latimeria zamieszkuje głębokie wody morskie nawet do około 700 m głębokości, w wodach o temperaturze od 13 do 25 stopni Celsjusza. Prowadzi denny tryb życia. Dzień spędza w jaskiniach, w nocy poluje na otwartych wodach. Jest towarzyska. Latimeria jest rybą drapieżną, w głównej mierze żywi się rybami oraz głowonogami. Poluje samotnie. W związku z środowiskiem życia biologia tego gatunku jest słabo poznana. Latimeria jest jajożyworodna. Średnica jaj wynosi 9 cm. Ciąża trwa 13-15 miesięcy. Samica rodzi kilkadziesiąt (od 5 do 25) młodych. Młode po porodzie mierzą około 35-38 cm. Latimeria nie przystępuje wcześniej do rozrodu niż przed ukończeniem 20 roku życia. Ryba długowieczna, żyje nawet do 100 lat. Gatunek na skraju wymarcia – ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I). Jest pod całkowitą ochroną, objęta międzynarodowym zakazem połowów.

4.8/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!