Lipień europejski (Thymallus thymallus)
![Lipień europejski. By Christian Maier at de.wikipedia [Public domain], from Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/Thymallus_thymallus_by_Christian_Maier_max.jpg)
Występowanie
Lipień występuje w Europie. Od Wielkiej Brytanii (prócz Irlandii) i Francji aż po Ural. Południową granicą zasięgu tego gatunku są Pireneje, Alpy i Góry Dynarskie. Na północy obszar jego występowania sięga krańców kontynentu.
Budowa zewnętrzna
Głowa mała, krótka. Oko stosunkowo duże. Ciemno nakrapiana, żółtawa tęczówka. Liczne, drobne ząbki na obu szczękach. Pysk dolny. Ciało jest wydłużone, lekko dwubocznie spłaszczone. Łuski pokrywające ciało średniej wielkości, mocno osadzone, z lekko karbowanym brzegiem. Ubarwienie ciała zmienne. Grzbiet ciemny (szarozielony lub niebieskawy). Boki ciała srebrzyste, z ołowianym lub miedzianym połyskiem. Brzuch srebrzysty. Za głową od kilku do kilkunastu ciemnych plam. Płetwa grzbietowa duża, fioletowo ubarwiona i plamkowana (w kolorze oliwkowo-zielonym, fioletowym, czerwonym oraz czarnym). Płetwa tłuszczowa czerwonofioletowa. Płetwy piersiowe i brzuszne w szarożółtych barwach. Płetwa ogonowa z głębokim wcięciem. Płetwy odbytowa i ogonowa szaro fioletowe. W okresie rozrodu u samców tylna część płetwy grzbietowej jest większa, ubarwienie ciała jaskrawsze, między płetwami brzuszną a odbytową tworzy się czerwonawa plama. Dymorfizm płciowy odznacza się w wielkości i kształcie płetwy grzbietowej. Samce mają tę płetwę dłuższą i wyższą, a u samic jest ona bardziej zaokrąglona. U osobników młodocianych grzbiet siwo zielony, boki srebrzyste (z ciemnymi, juwenilnymi plamami), brzuch jasny, a płetwy są jasnopopielate.
Biologia
Ryba ta preferuje rzeki o charakterze górskim, z szybko płynącą i dobrze natlenioną wodą oraz kamienistym dnem. Jest rzadko spotykana w jeziorach. Prowadzi stadny tryb życia. Odbywa wędrówki tarłowe. Samce wykazują silny terytorializm. Do rozrodu przystępuje od marca do maja. Rozród odbywa się w miejscach o żwirowym dnie. Samica składa około 8 tys. ziaren ikry. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź w trzecim roku życia. Gatunek krótkowieczny, żyjący przeważnie do 5 lat.
Odżywianie
Lipień żywi się dennymi owadami, mięczakami, skorupiakami jak również drobnymi rybami.