Lotopałanka karłowata - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Dwuprzodozębowce Lotopałankowate Petaurus Lotopałanka karłowata
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lotopałanka karłowata (Petaurus breviceps)

Nazywana/y także: lotopałanka krótkogłowa, workolot karłowaty
Lotopałanka karłowata, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Lotopałanka karłowata ma oczy duże, ciemne. Na głowie wokół oczu występuje czarna maska sięgająca aż do uszu. Uszy są spiczaste. Nos oraz łapy różowe. Policzki jasne. Od czoła do grzbietu środkiem biegnie ciemny pasek. Barwa ciała szarawo popielata, z niebieskawym odcieniem. Spód ciała jest jaśniejszy, białawy. Ogon jest chwytny, długi i ciemno zakończony. Po bokach ciała znajdują się fałdy skórne, które stanowią powierzchnię nośną (umożliwiającą wykonywanie lotów ślizgowych). Kończyny krótkie, zakończone pazurami. Samce są większe od samic.

Występowanie

Lotopałanka karłowata zamieszkuje południowo-wschodnią, wschodnią i północną Australię, Nową Gwineę, Archipelag Louisiade, Nową Brytanię, Wyspy Aru, Misool i Archipelag Moluki. W 1835 roku została introdukowana na Tasmanię.

Tryb życia

Lotopałanka karłowata zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Prowadzi nocny, nadrzewny tryb życia. Dzień spędza w gniazdach na drzewach. Jest gatunkiem towarzyskim. Warunkiem występowania są drzewa – występuje zarówno w lasach tropikalnych na indonezyjskich wyspach oraz północnej Australii, w lasach eukaliptusowych, jak i okresowo chłodnych lasach Tasmanii i południowej Australii. Bardzo dobrze przystosowuje się do obecności człowieka – spotykana jest w parkach, ogrodach, sadach i zdegradowanych lasach. Zwierzę terytorialne. Jest popularnym, egzotycznym zwierzęciem domowym.

Odżywianie

Lotopałanka karłowata to wszystkożerne zwierzę. W głównej mierzę żywi się sokiem z drzew eukaliptusowych i figowców. Swoją dietę uzupełnia nektarem, bezkręgowcami (owadami ich larwami oraz pajęczakami) oraz drobnymi kręgowcami (gadami, ptakami i ssakami).

Rozmnażanie i rozwój

Lotopałanka karłowata do rozrodu przystępuje przez cały rok, ze szczytem odbywającym się między czerwcem-listopadem. Samica rodzi zwykle dwa młode. Po 16 dniach ciąży rodzą się młode we wczesnych stadium rozwoju. Dalszy rozwój przebiega w fałdzie skóry (w torbie lęgowej). Gdy młode dotrą do torby lęgowej przytwierdzają się do sutków samicy. Po upływie 70 dni młode opuszczają torbę lęgową. Po 3,5-4 miesiącach młode opuszczają gniazdo. Po 7-10 miesiącach stają się samodzielne. Samice osiągają dojrzałość płciową w pierwszym a samce w drugim roku życia. W niewoli żyje do 14 lat, w naturze znacznie krócej, do 9 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

4.6/5 - (19 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

na głównym zdjęciu to nie jest lotopałanka karłowata tylko lotopałanka wiewiórkowa, ang. Squirrel glider (Petaurus norfolcensis) mylona na polskiej wiki z lotopałanką karłowatą (Petaurus breviceps). Wystarczy wejść na angielską wiki lub jakąkolwiek australijską stronę o tym gatunku aby się przekonać. Przecież podajecie nawet link do zasobów mediów na wiki, a w opisie tego zdjęcia jest poprawna nazwa (Squirrel glider). Lotopałanka karłowata w j. angielskim nazywa się Suger glider. Sugeruję poprawić fotę.

Dziękujemy za czujność :) Błąd został poprawiony.

Pozdrawiam
Joanna Szubierajska, Ekologia.pl

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!