LUCJAN KASZMIRSKI. Ryba. Definicja zwierzę - lucjan kaszmirski
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Lucjanowate Lutjanus Lucjan kaszmirski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lucjan kaszmirski (Lutjanus kasmira)

Lucjan kaszmirski, Lutjanus kasmira
Spis treści

Występowanie:

Gatunek nie migrujący, zasiedlający wody Oceanu Indo – Pacyficznego od Morza Czerwonego i wybrzeża wschodniej Afryki aż do wysp Line oraz Marquesas należących do Polinezji. Na północy spotykany od południowych rejonów Japonii aż do Australii. Również odnotowano jego obecność na wodach Republiki Południowej Afryki. Występuje maksymalnie do głębokości 265 metrów jednak zwykle zamieszkuje płytsze strefy do 150 metrów.

Budowa zewnętrzna:

Płetwy oraz strona grzbietowa jest jasno żółta, natomiast część brzuszna biała. Przez cały tułów ryby przebiegają cztery niebieskie cienkie paski. Głowa jest stosunkowo niewielka, natomiast oko duże i czarne. Maksymalna długość osobników dorosłych może sięgać 40 cm.

Biologia:

Gatunek ten jest często spotykany w ciągu dnia w rejonach bujnie porośniętych koralowcami oraz miejscach gdzie występują wraki lub jaskinie. W przypadku osobników młodocianych preferują one rejony raf koralowych porośnięte trawami morskimi. Dieta Lutjanus kasmira składa się głównie z ryb, krewetek, krabów, głowonogów, skorupiaków z rzędu Stomatopoda oraz planktonowych skorupiaków.

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Czy ktoś podpowie mi czy Lucjan to ryba roslinozerna, czy miesozerna. Bardzo mnie to zastanawia, a nigdzie nie mogę znaleźć potrzebnej mi informacji. Dziękuję