Makak japoński (Macaca fuscata)

Wygląd
Długość ciała sięga 60 cm, długość ogona 15 cm, masa ciała wynosi ok. 10 kg. Małpa ta odznacza się długim, gęstym (zwłaszcza zimą) futrem o odcieniu żółtawobrązowym. Na głowie włosy skierowane są w tył i na boki. Twarz jest koloru jaskrawoczerwonego, rosną na niej tylko pojedyncze włosy. Wokół niej sierść tworzy bokobrody i brodę. Ogon makaka japońskiego jest krótki, pokryty gęstą sierścią tworzącą na końcu coś w rodzaju kitki. Pysk ma wydłużony kształt, przegroda nosowa jest wąska. Torby policzkowe połączone są wąskim ujściem z jamą gębową. Na pośladkach występują modzele siedzeniowe (nagnioty pośladkowe). Wszystkie kończyny mają po 5 palców (pierwsze przeciwstawne) zakończonych paznokciami.
Występowanie
Makak ten zamieszkuje wyłącznie Japonię. Ze wszystkich naczelnych jego zasięg jest najbardziej wysunięty na północ. Nie ma dostatecznych danych dotyczących jego liczebności, ale jest on objęty ścisłą ochroną.
Tryb życia
Makaki japońskie żyją w grupach liczących 20 -30 osobników. Grupie dowodzi zazwyczaj dominujący samiec. Małpy te słyną ze zdolności do uczenia się. Łatwo uczą się od siebie nawzajem zachowań przynoszących im korzyści, np. mycia zapiaszczonego pożywienia, przesiewania ziaren przemieszanych z piachem. Zimą zwierzęta te chętnie zażywają rozgrzewających kąpieli w gorących źródłach. Makaki japońskie lubią się bawić. Do ich ulubionych zabaw należy wskakiwanie z brzegu do kąpielisk i lepienie śnieżnych kul (zaczynają od małej kuleczki, a następnie turlają ją po śniegu aż osiągnie rozmiary do 60 cm średnicy), którymi potem rzucają.
Odżywianie
Pożywienie makaka japońskiego stanowią owoce, liście i owady. Podczas śnieżnej, surowej zimy zjada on korę i pąki drzew, a także korzysta z nagromadzonych w ciele zapasów tłuszczu.
Rozmnażanie i rozwój
Ciąża trwa 170 -180 dni. Samica rodzi tylko jedno młode, którym się bardzo troskliwie opiekuje. Zimą, podczas kąpieli w gorących źródłach trzyma je uważnie w objęciach. Młode żywi się mlekiem matki przez rok. Samce opuszczają rodzinę gdy tylko podrosną, młode samice utrzymują bliską więź z matką aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej, co następuje w czwartym roku życia. Długość życia makaka japońskiego w niewoli wynosi 19 lat.