MANAT. Ssak. Zwierzę - manat, manat amerykański, krowa morska
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Syreny Manatowate Trichechus Manat
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Manat (Trichechus manatus)

Nazywana/y także: manat amerykański, manat karaibski, brzegowiec, lamantyna, krowa morska
Manat, Trichechus manatus, West Indian Manatee
Spis treści
Wygląd

Manat to wodne zwierzę ma ciało o wrzecionowatym kształcie, jego długość sięga 4,5 m, a waga 600 kg. Przednie kończyny przekształcone są w płetwy, na końcach których widać małe, kopytkowate paznokcie. Tylne kończyny zanikły, a ogon ma kształt poziomo ułożonej łopaty. Pysk jest duży, zaokrąglony, pokryty częściowo rzadko rozmieszczonymi szczecinowatymi włosami zatokowymi.  Nozdrza znajdują się na jego wierzchniej stronie. Oczy są bardzo małe. Skóra manata ma kolor szary, jest twarda, często pomarszczona i bardzo skąpo owłosiona.

Występowanie

Opisywany gatunek manata zamieszkuje przybrzeżne wody południowych Stanów Zjednoczonych, Karaibów i północnej Brazylii. Gatunek pokrewny – manat afrykański (Trichechus senegalensis) żyje u wybrzeży zachodniej Afryki. W dorzeczu Amazonki można spotkać jeszcze jeden gatunek manatowatych – manata rzecznego (Trichechus inunguis). Wszystkie te gatunki są obecnie narażone na wyginięcie.

Tryb życia

Manat jest powolnym, przyjaźnie usposobionym, łagodnym, ufnym zwierzęciem. Przemieszcza się swobodnie pomiędzy wodami słonymi i słodkimi. Regularnie wypływa na powierzchnię w celu pobrania powietrza atmosferycznego. Całe życie spędza w wodzie, nigdy jednak nie zapuszcza się na pełne morze. Nie potrafi poruszać się na lądzie. Poszczególne osobniki utrzymują więzi między sobą poprzez dotykanie się pyskami, co sprawia wrażenie jakby się całowały. Manat ma słaby wzrok, ale posiada umiejętność dobrego słyszenia dźwięków pod wodą.

Odżywianie

Manat jest typowym roślinożercą. Żywi się glonami, trawą morską i pędami innych roślin wodnych bogatych w węglowodany. Pasie się we wszystkich warstwach płytkiej wody. Pokarm wyszukuje za pomocą dotyku, używając w tym celu wrażliwych włosów zatokowych. Rośliny podaje sobie do pyska przednimi kończynami.

Rozmnażanie i rozwój

Manat ma bardzo niskie tempo rozrodu. Samica rodzi zawsze tylko jedno młode i następuje to nie częściej niż raz na dwa lata. Noworodek ma ok. 1 m długości i pomarańczową barwę. Wkrótce po narodzinach może już przyjmować oprócz mleka także pokarm roślinny. Jednak pod opieką matki pozostaje przez ok. 2 lata. Dojrzałość płciową manaty osiągają późno, dopiero w wieku kilku lat. Mogą żyć ok. 50 lat.

4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments