Mewa mała - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Siewkowe Mewowate Hydrocoloeus Mewa mała
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mewa mała (Hydrocoloeus minutus)

Spis treści

Wstęp

Mewa wielkości kosa (Turdus merula). Gatunek towarzyski. W naszym kraju jest skrajnie nielicznym wędrownym gatunkiem lęgowym, nieliczne regularnie przelatującym, oraz bardzo nieliczne zimującym. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Gatunkiem podobnym jest śmieszka (Chroicocephalus ridibundus).

Wygląd

Tęczówka oczna ciemna. Dziób krótki, czerwonobrązowy (w lecie) lub czarny (w zimie). Sylwetka dosyć smukła. Spód ciała biały. Skrzydła długie, wąskie, zaokrąglone na końcach. Wierzch skrzydeł jasnoszary. Spód skrzydeł ciemny, z białym paskiem na końcu. Ogon krótki, biały. Nogi jaskrawoczerwone (w lecie) lub brunatnoczerwone(w zimie). Brak dymorfizmu płciowego. Występuje natomiast dymorfizm sezonowy oraz wiekowy. Przez większość roku rozróżnić można trzy grupy wiekowe. W lecie u dorosłych czarna głowa wraz w górną częścią szyi. W szacie zimowej czarny kaptur znika, pozostaje ciemne ciemię oraz plama na pokrywach usznych. Osobniki młodociane mają czarnobrunatne ciemię, wierzch oraz plamkę za okiem. Nogi różowe.

Występowanie

Występuje w północno-wschodniej Europie i północno-zachodniej Azji. Jej kolonie rozrodcze znajdują się głównie w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, zachodniej Rosji i północnym Kazachstanie. Zimuje na zachodnich wodach przybrzeżnych Europy, w basenie Morza Śródziemnego, na morzu Czarnym i Kaspijskim.

Biotop

Gniazduje na obszarach podmokłych, bagnach, zarośniętych i płytkich jeziorach, na brzegach rzek porośniętych bujną roślinnością, na torfowiskach i rzadziej wodach słonawych. Na zimowiskach spotykana zarówno na pełnym morzu, jak i na plażach i ujściach rzek.

Lęgi

Gnieździ się w koloniach, na roślinności wodnej, jak również w opuszczonych gniazdach innych ptaków. Gniazdo zbudowane jest z materiałów roślinnych. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa 2-3 jaja. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 20-25 dni. Zaraz po wykluciu pisklęta opuszczają gniazdo. Młode stają się lotne po 3-4 tygodniach. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź w trzecim roku życia.

Pokarm

W jej diecie znaleźć można zwierzęta bezkręgowe (owady, skorupiaki, mięczaki) oraz kręgowe (drobne ryby). Pokarm chwyta w locie oraz zbiera z powierzchni wody.

4.9/5 - (18 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!