Modrzyk zwyczajny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Żurawiowe Chruściele Porphyrio Modrzyk zwyczajny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Modrzyk zwyczajny (Porphyrio porphyrio)

Nazywana/y także: modrzyk
Modrzyk zwyczajny. By JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Średniej wielkości ptak należący do rodziny chruścieli. Rozmiarem przypomina wronę siwą. Do Polski nie zalatuje, jedynie pojedyncze stwierdzenia. W locie dobrze widoczne w miarę szerokie, zaokrąglone skrzydła oraz zwieszone czerwone nogi.

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnoczerwona. Dziób duży, czerwony i zaostrzony. Na ciemieniu duża czerwona płytka czołowa. Głowa dosyć mała. Ciało pękate. Ubarwienie ciała ciemnobłękitne z metalicznym połyskiem. Białe pokrywy podogonowe. Duże, mocne, czerwone nogi, z długimi palcami. Między samicą a samcem nie ma wyraźniej różnicy. Osobniki młodociane są bardziej blado ubarwione, upierzenie szarawe a ubarwienie nóg i dzioba różowawe.

Występowanie

W Europie modrzyk występuje głównie w: Hiszpanii, Francji i Włoszech; w niemal całej Afryce (wyłączając obszary pustynne i gęste lasy tropikalne) i na Madagaskarze; w Azji na Bliskim wschodzie m. in. nad morzem Kaspijskim, na nizinie Mezopotamskiej, w Azji południowej i południowo-wschodniej; w Australii i wyspach Oceanii oraz na Nowej Zelandii.

Biotop

Jak inne chruściele, modrzyki są mocno związane z wodą. Zamieszkują obszary słodkich, jak i słonawych zbiorników wodnych, niekiedy rzeki z powolnym nurtem, obszary podmokłe i zalewowe, mokradła. Spotykany również na terenach zmienionych przez człowieka: zalanych polach ryżowych, podmokłych pastwiskach, a nawet terenach pól irygacyjnych.

Lęgi

Gatunek monogamiczny, ale też poligamiczny (poliandryczny, poligyniczny, poligynandryczny). Gnieździ się pojedynczo lub w mniejszych grupach. Gniazdo budują oboje partnerzy, z roślin wodnych, na pływającej roślinności, w płytkiej wodzie. Samica składa od 3 do 7 (średnio 4) jaj. Czas wysiadywania wynosi od 20 do 27 dni. Jaja wysiadywane są przez oboje rodziców jak również przez pomocników – innych członków grupy. Pisklęta po kilku dniach od wyklucia opuszczają gniazdo. Oboje rodzice karmią młode. Dojrzałość płciową osiągają w pierwszym bądź drugim roku życia.

Pokarm

Ptak ten żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym (pędami, liśćmi, korzeniami, nasionami, łodygami). W jego diecie znaleźć można także pokarm zwierzęcy, zjada zarówno bezkręgowce (owady, pierścienice, pajęczaki, skorupiaki, mięczaki) jak i kręgowce (ryby, płazy, gady, małe ptaki, drobne ssaki).

4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments