Nerpa (Phoca hispida)

Wygląd
Nerpa jest jedną z najmniejszych fok. Długość jej ciała mieści się w granicach 130- 180 cm, masa ciała 40 -90 kg. Samce są większe i cięższe od samic. Jak wszystkie fokowate nerpa ma walcowaty kształt ciała, kończyny przekształcone w płetwy i małą głowę. Pod skórą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej zapewniająca dobrą pływalność, zapasy energetyczne oraz izolację cieplną. Jej sierść na grzbiecie jest ciemna, na bokach i stronie brzusznej biaława. Na tym tle występują ciemne plamy otoczone pierścieniami jaśniejszej sierści. Młode po urodzeniu pokryte są bardzo gęstym i puszystym futrem w kolorze białym.
Występowanie
Nerpa zamieszkuje wody Arktyki, a także północny Pacyfik i północny Atlantyk. Na europejskich wybrzeżach można ja spotkać w Wielkiej Brytanii, południowej Norwegii oraz w Zatoce Fińskiej i Botnickiej. Żyje także w niektórych słodkowodnych fińskich jeziorach. Jest gatunkiem o spadającej liczebności.
Tryb życia
Nerpa poza okresem linienia (następującym po wydaniu na świat potomstwa) nie gromadzi się w stada. Większość część roku żyje pod lodem, w którym wydrapuje sobie otwory oddechowe. Pod głębokim śniegiem, powyżej otworu oddechowego wykopuje komory lęgowe lub legowiska, w których odpoczywa. Chronią one nie tylko przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, ale również przed napaścią niedźwiedzia polarnego. Kiedy wiosenne słońce zaczyna przygrzewać nerpy wychodzą na lód, a kiedy ten zaczyna topnieć wchodzą do morza. Foka ta nie odbywa dalekich wędrówek, prowadzi koczowniczy tryb życia na niewielkim obszarze wody i lądu.
Odżywianie
Pokarm nerpy stanowią skorupiaki, mięczaki i ryby (głównie z górnych partii wód). Osobniki z populacji żyjącej w północnym Bałtyku żywią się prawie wyłącznie jednym gatunkiem dennego skorupiaka.
Rozmnażanie i rozwój
Kopulacja nerpy odbywa się pod lodem. Młode rodzą się po 10 miesiącach ciąży, w norach wykopanych przez samicę pod głębokim śniegiem powyżej otworu oddechowego i zakończonych komorą gniazdową. U populacji bałtyckiej ma to miejsce w lutym i marcu, w Grenlandii – w kwietniu i maju, a na Spitsbergenie – w czerwcu. Na ogół rodzi się tylko 1 młode. Waży ono ok. 4,5 kg i ma ok. 60 cm długości. Laktacja trwa tylko 3 -4 tygodnie. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 -4 lat. Długość życia nerpy wynosi ok. 20 lat.
Bardzo interesujące