Norka europejska (Mustela lutreola)

Wygląd
Norka europejska ma głowę dosyć małą, uszy krótkie, ciało smukłe i wydłużone. Sierść jest barwy ciemnobrązowej. Wokół pyska (wokół górnej i dolnej wargi) znajduje się biała plama. Biała barwa może również znajdować się na szyi i piersi. Nogi stosunkowo krótkie. Posiada błonę pływną rozpiętą między palcami nóg. Ogon jest krótki (krótszy niż połowa długości ciała). Gatunkiem podobnym jest nieco większa i cięższa norka amerykańska (Neovison vison), posiadająca krótsze nogi. Samce są większe od samic.
Występowanie
Norka europejska obecnie jest na skraju wymarcia. Zniknęła już niemal z całego obszaru historycznego występowaniu, który obejmował znaczny obszar Europy: od Pirenejów, Alp, gór Dynarskich i Kaukazu na południu, po północne Niemcy, środkową Finlandię i północne skraje Uralu na północy. Do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie niewielkie, izolowane populacje tego gatunku w północnej Hiszpanii, południowej Francji, we wschodniej Rumunii i południowej Ukrainie. Populacja w delcie Dunaju w Rumuni prawdopodobnie jest największa i najbardziej stabilna, może liczyć do 1500 osobników.
Tryb życia
Norka europejska jest wysoko wyspecjalizowana pod względem zamieszkiwanego środowiska. Spotykana jest jedynie w pobliżu rzek i potoków maksymalnie 100 metrów od wody. Rzadziej występuje na brzegach jezior. Nie jest notowana na wybrzeżu morskim (unika wody słonej). Bardzo dobrze pływa. Zwierzę o aktywności zmierzchowej i nocnej. Dzień spędza w ukryciu w norach lub pod korzeniami. Prowadzi samotny tryb życia.
Odżywianie
Norka europejska żywi się kręgowcami (rybami, płazami, ptakami i ssakami) oraz bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami oraz owadami). Swoją dietę uzupełnia pokarmem roślinnym. Poluje zarówno na lądzie jak i w wodzie.
Rozmnażanie i rozwój
Norka europejska to gatunek poligamiczny. Gody odbywają się od lutego do marca. Ciąża trwa ok. 45 dni. Samica rodzi od 2 do 7 młodych. Młode rodzą się ślepe i są zależne od samicy. Oczy otwierają po 4 tygodniach. Samica karmi je do 5-10 tygodnia. Młode stają się samodzielne po 3 miesiącach. Dojrzałość płciową osiąga między 9 a 12 miesiącem życia. Na wolności żyje do 6 lat, na wolności do 12 lat. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). W Polsce pod ochroną. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje jako gatunek zanikły (kategoria EXP). Poważne zagrożenie dla jej populacji stanowi degradacja i utrata siedlisk, a także polowania i wypieranie przez norkę amerykańską.