Nosorożec pancerny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nieparzystokopytne Nosorożcowate Rhinoceros Nosorożec pancerny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nosorożec pancerny (Rhinoceros unicornis)

Nazywana/y także: nosorożec indyjski
Nosorożec pancerny, Rhinoceros unicornis, nosorożec indyjski, Indian Rhinoceros
Spis treści

 

Wygląd

Długość ciała nosorożca indyjskiego waha się w granicach 1,5 -3,8 m, wysokość w kłębie 1,5 -1,9 m, długość ogona 0,6 -0,9 m, waga 1,6 -2,2 tony (maksymalnie 3 tony). Nosorożec ten ma tylko jeden róg, którego długość dochodzi do 57 cm. Jego naga skóra ma barwę ciemnoszarą i tworzy masywne fałdy układające się na kształt pancerza lub średniowiecznej zbroi. Włosy występują jedynie w postaci kępek szczeciny na obrzeżach uszu i kity na końcu ogona.

Występowanie

Nosorożec indyjski występuje na otwartych terenach trawiastych i terenach podmokłych w kilku zaledwie rezerwatach w prowincji Assam w Indiach i w Parku Narodowym Chitwan w Nepalu. Jest gatunkiem zagrożonym.

Tryb życia

Zwierzę to prowadzi samotny tryb życia. Preferuje tereny nizinne położone w pobliżu wody. Sporo czasu spędza nurzając się w błocie. Potrafi dobrze pływać. Ze zmysłów ma najlepiej rozwinięty węch i słuch. Wzrok jest bardzo słaby -nosorożce są prawdziwymi krótkowidzami. Nosorożec indyjski porozumiewa się dźwiękami i sygnałami zapachowymi (mocz, odchody, gruczoły zapachowe na stopach). Na zagrożenie reaguje ucieczką, ale kiedy musi się bronic (podobnie jak w czasie walk między samcami) używa jako broni ostro zakończonych dolnych kłów, a nie rogu.
 

Odżywianie

Nosorożec indyjski żeruje najczęściej rano i wieczorem. Jego pokarm stanowią przede wszystkim wysokie trawy, ale zjada także pędy drzew i krzewów, trzciny oraz płody rolne i rośliny wodne. Podczas pobierania jedzenia używa chwytnej górnej wargi.
 

Rozmnażanie i rozwój

Samice rodzą po raz pierwszy pomiędzy szóstym, a ósmym rokiem życia. Po ciąży trwającej 17 miesięcy na świat przychodzi tylko 1 młode, którego masa stanowi tylko kilka procent masy ciała matki. Towarzyszy ono matce do czasu następnego porodu, czyli ok. 3 lata. Nosorożec indyjski żyje ok. 40 lat.

4.8/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments