Opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus)

Występowanie
Opuchlak rudonóg występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej (głównie USA, Kanada i kraje Europejskie) oraz półkuli południowej (Australia i Nowa Zelandia). W Polsce znany jest z całego obszaru kraju, rzadziej spotykany w górach. Nowe tereny zasiedla dzięki przypadkowemu zawleczeniu przez człowieka. Na uprawach roślin żywicielskich pojawia się masowo.
Budowa
Opuchlak rudonóg jest chrząszczem zaliczanym do rodziny ryjkowcowate (Curculionidae). Jego pokrywy są mocno schitynizowane, punktowane, w zarysie owalne. Pokrywy i przedplecze są czarne. Odwłok jest pękaty. Ciało pokrywają żółtawe włoski. Ryjek jest krotki i szeroki. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Czułki są czerwono brązowe, kolankowato zgięte, buławkowato zakończone. Odnóża są czerwono brązowe. Na przednich udach występuje charakterystyczna ostroga. Larwy różnią się wyglądem od postaci dorosłych, są beznogie, rogalikowato wygięte, kremowo białe, z dobrze wyodrębnioną brązowożółtą głową. Poczwarki są jasnokremowe. Gatunkiem podobnym do opuchlaka rudonoga jest nadrach czarny (Otiorhynchus niger).
Biologia
Biotop opuchlaka rudonoga związany jest ściśle z naturalnym obszarem występowania roślin żywicielskich oraz hodowli roślin na skalę przemysłową. Jego zasięg obejmuje klimat umiarkowany i zwrotnikowy. Nie występuje na obszarach suchych. Opuchlak rudonóg spotykany jest przez prawie cały rok. Prowadzi nocny tryb życia, dzień spędza w ukryciu, m.in. pod kamieniami. Nie posiada zdolności latania. Zarówno dorosłe i larwy opuchlaka są roślinożerne. W diecie dorosłych znaleźć można liście, korę roślin zielnych, krzewów, drzew iglastych i liściastych. Larwy żywią się korzeniami. Opuchlak przechodzi przeobrażenie zupełne. Samica składa 150-200 jaj do ziemi na przełomie maja i czerwca. Może złożyć do 800 jaj. Rozwój jaj trwa trzy tygodnie. Zimuje w stadium larwy lub jako osobniki dorosłe. Przepoczwarczenie odbywa się między kwietniem a czerwcem. Do trzech tygodni trwa stadium poczwarki. Opuchlak żyje do roku lub dwóch lat.